HOMER

Máte někdo zkušenosti s opravou válendy? (výměna/náhrada horního dílu)

Ahoj, chci se zeptat zda máte někdo zkušenost s opravou čalouněné postele s úložným prostorem (válendy). Koupil jsem na aukru poměrně levnou válendu (120×200cm) a ukázalo se, že to byla. Po určité době, kdy bylo vše ok jsme zjistili, že má v horním díle zřejmě málo příček a na nich byl položen jakýsi sololit, který se postupně rozlámal na kousky a matrace se propadla a poničila..

..Otázka zní, zda je možné zakoupit rošt a matraci stejných rozměrů, odpárat a vkuchat horní díl a připevnit rošt k dřevěnému rámu horního dílu. Pokud ano, tak na co si dát pozor apod. a rovněž budu rád za každou zkušenost, popř. názor nějakého stolaře (kdyby se tu někdo našel :) Děkuji moc.
Doplňuji:
Tak zkoušel jsem to fotit, ale je tma a na fotkách toho není moc vidět, navíc se to i bez toho dost špatně fotí, aby bylo zřejmé co je na fotce, ale můžu to zkusit ještě jednou popsat. Je to klasická otevírací válenda, čalounění je skutečně nastřeleno těma sponkama, to problém nebude, pouze potrhaný spodek se případně nahradí něčím jiným, je tam dřevěný rám (jakoby kostra) horního dílu, který působí vcelku pevně a na tu délku 2m jsou v něm napříč 4 prkna (rovněž z nějakého měkkého dřeva, tloušťka cca 7 × 3,5 cm.) Zbytek původního horního dílu raději nebudu moc rozvádět, sololit a matrace jak spojovaná ze dvou různých dílů..

Odpovědi
promon

Opravit jde vše, je jen otázka, zda se to vyplatí. Odčalounit by to mělo jít bez potíží, s velkou pravděpodobností bude potah přistřílen jen sponkami. Takže bych to sundal, pokud je ta matrace v háji, tak koupit novou by mělo jít – dnes není problém objednat i atypické rozměry. Místo sololitu bych použil překližku – ta má podstatně vyšší pevnost. Překližku určitě přilepit k roštu, měla by stačit tloušťka 5mm. Pak jen dát matraci, začalounit a hotovo.
BTW – zkuste dát foto, lepší je to vidět.

Michálek1245

Přesně tak, jak píše kolega promon. Opravit jde vše, ale nemusí se to vyplatit. Čalouněný nábytek se v tomhle ohledu fakt asi opravovat nevyplácí. Leda že byste to zvládli doma svépomocí. Ale tam zase nebudete mít takovou kvalitu té opravy nejspíš. Samozřejmě taky záleží na tom, jaká je cena té válendy a v jakém je to stavu.