zdenek l

Od kdy nejsou běžně vidět v potoce raci?

Nejlepší odpověď
Drap

Jak v kterém. V některém jsou vidět běžně raci stále, v některých už nebyly k shlédnutí 50 let. Je to dáno místními podmínkami a kvalitou vody.

Další odpovědi
marci1

Už roku 1894 Alex Scribani ve své knize Rak a jeho chov popisuje pokles račí populace v důsledku zhoršování kvality toků zaváděním průmyslu a hnojením polí. Úplnou katastrofou pak byla epidemie račího moru, která k nám přišla někdy na přelomu 19. a 20. století. Byla velmi rychlá a raka říčního v podstatě zdecimovala. Zůstaly jen zbytkové populace někde na vrchních částech toků, čítající řádově jedince. ☹
https://vesmir­.cz/cz/casopis/ar­chiv-casopisu/2018/cislo-2/rytir-nasich-vod.html

EKSOT123

U naší vesnice na Vysočině zmizeli z potoků někdy v polovině 80-tých let. Bylo to náhle, po ničivé bouři (vichřice, záplava obřích krup, průtrž mračen, zničené rozsáhlé pruhy lesů,…). Přestože jsme téměř na terénním vrcholu – od prameniště potoků vzdáleni asi 2 km, tak potůčky které se normálně dají překročit se rozlily do šířky desítek až stovek metrů. Jako kluci jsme pak po opadnutí vody sbírali uvízlé pstruhy v loužích na loukách. Ale raci po té bouři zmizeli, to nás moc mrzelo. Zřejmě voda spláchla do vody nějakou chemii z polí, nebo skladů,… raci u nás zůstali jen v rybnících, ale i odtud je počátkem našeho tisíciletí začali vytlačovat invazivní raci američtí.