Avatar uživatele
teufl

Odkdy existují hodiny?

Celkově bych se chtěla zeptat na různá měření času už od samých počátků. Nějaký rozvoj od hodin slunečních přes přesýpací až do podoby, jak je známe dnes. S alespoň přibližnou datací.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? johana 56 před 2885 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

V odkazu je pěkné počteníčko o historii měření času.

http://presny-cas-online.cz/cas-presny/historie-mereni-casu

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Projděte si odkaz
http://www.hob­bystranky.cz/za­jimavosti/his­torie-hodin

"K tomu, abychom mohli mluvit o historii hodinek či prostředku k měření času si je potřeba uvědomit, čím jsou vlastně taková zařízení definována.

Musí být splněny dvě podmínky.
První je, že musí obsahovat pravidelný, konstantní a opakující se proces nebo děj, který bude ukazovat stejnou část času (např. pohyb slunce, svíce rozdělená na pravidelné části…).
Druhou podmínkou pak je, že je potřeba něco, co nám ukáže stopu na jednotlivých dílech a zobrazí nám tak výsledek (např. hladina vody, stín, ručičky).
Staří Egypťané stavěli kolem roku 3500 před naším letopočtem obelisky (štíhlé komolé čtyřboké jehlany), jejichž pohybující se stín rozděloval den na několik částí. Především tedy ráno a poledne. Obelisk také ukazoval nejkratší a nejdelší dny roku, když jeho stín byl v poledne v celém roce nejkratší či nejdelší. Později se objevily sluneční hodiny, které rozdělily sluneční svit na dvanáct částí, přičemž jedna označovala rozbřesk a jedna západ slunce. Bylo to první „přenosné“ zařízení na měření času, jelikož v poledne se muselo obrátit, aby měřilo i odpolední hodiny."
atd.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek