fandosaurus

Od čeho se odvinulo slovo relevantní ??

Nejlepší odpověď
annas

Rejzkův etymologický slovník uvádí, jakým způsobem se slovo dostalo do češtiny.

relevantní
relevantní ‘důležitý, závažný’, relevance.
Z lat. relevāns (gen. relevantis),
což je přech. přít. od relevāre ‘(znovu)
vyzdvihnout, ulehčit’ z :re- a levāre
‘nadlehčovat, zmírňovat, zvedat’ od levis
‘lehký’.

podobnost se slovem lehký, levitovat.
levitovat ‘vznášet se’, levitace. Z lat. levitāre
tv. od levāre ‘nadnášet, pozvedávat’
od levis ‘lehký.

Slovo se začalo užívat až po r. 1800.

Další odpovědi
MK44

Vývoj tohoto slova není zrovna jednoduchý. Proto jen názor.

Za původ můžeme vzít latinské relevare – v původním významu asi: (znovu)zdvihnout, povznést,– v přeneseném významu: „povznést“ z čeho, ulehčit od čeho (např. metu relevare – ulehčit od strachu, zbavit strachu). Relevans tedy zdvihající, ulehčující.

Ve francouzštině slovo nabylo, mimo jiné, významu: záviset na čem (relever de) – snad přes obrazně: „zdvíhat se z čeho“, povstávat z čeho.
A odtud zřejmě i české relevantní: týkající se čeho, vztahující se k čemu, příslušný, náležitý, patřičný, podstatný, důležitý.
To není relevantní = To s tím nesouvisí, to se podstaty toho netýká, neodpovídá to, to se k tomu nevztahuje, to pro to není závažné apod.

mosoj

https://www.go­ogle.cz/search?sou­rceid=navclien­t&aq=&oq=rele­vantn%C3%AD&hl=­cs&ie=UTF-8&rlz=1T4GGNI­_csCZ533CZ534&q=re­levantn%C3%AD&gs_­l=hp..0.0l5.0­.0.0.6995....­.......0.BmTLPuL­jQC4

annas

Mám problémy s vkládáním textu, proto zkouším dodatečně, zda se text otiskne.

relevantní ‘důležitý, závažný’, relevance.
Z lat. relevāns (gen. relevantis),
což je přech. přít. od relevāre ‘(znovu)
vyzdvihnout, ulehčit’ z :re- a levāre
‘nadlehčovat, zmírňovat, zvedat’ od levis
‘lehký’.