obdelníkovýplechsroz­měry 68cm a 28cm zplechubylvyříz­nutkruhovýotvors průměrem19cm.Kolik % plechuvyříznutím kruhu odpadlo

průměr=19 cm,rozměry plechu 68 a 28 cm

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Bohužel s domácím úkolem ti neporadím, jelikož se potom budeš chlubit cizím peřím.
Poradím ti jen takto:
plocha obdelníku a.b=100%
plocha kruhu =x%
Ale pozor, otázka zní kolik odpadlo, tudíž výsledek bude 100%-plocha kruhu v %= % odpadlého plechu.

Další odpovědi
GangstaHelper

Vypočteme povrch nárysu celého plechu:
68×28=1904 cm2 (centimetrů čtverečných).

Pak vypočteme povrch nárysu kruhové vyříznuté části pomocí vzorce na obsah kruhu:

(pí x D2)/4 (pí krát průměr na druhou, to celé děleno 4)

(3,14 × 192)/4 = 283 cm2

Obsah vyříznuté části vydělíme obsahem celého plechu a výsledek pak vynásobíme 100:

283 / 1904 × 100 = 14,9%

GangstaHelper

No máte pravdu Miroslave … co se to se mnou stalo, že dělám dětem DŮ, když jsem to tak nesnášel … Ale pokud to někdo nechápe, tak doufám, že si tento postup alespoň zapamatuje a poučí se z toho.

Miroslavst

Dobrá, dobrá. Ale nemusel jste hned psát výsledek. ať trochu šroubuje závity v mozku.
Ono vědět alespoň jak a nebo napsat rovnou výsledek a být dál tupý k ničemu nepomůže.