zjentek

O kolik by se snížila hustota zalidnění, kdyby každý jeden člověk na planetě byl kariérista a workoholik?

A teď by mě ještě zajímalo, co/kdo je tedy větší zkázou pro planetu. Workoholik/ka­riérista… být či nebýt?

  1. být = vylidněný svět se zdroji zlikvidovanými podnikáním
  2. nebýt = přelidněný svět a zdroje vyžrané.

Takže kam vše povede? Je byznysman nakonec ten chytrý, protože si alespoň nahrabe, když tak či onak kráčíme do kopru?

Odpovědi
Disraeli

Ve stabilní a volné ekonomice a státě se lidé zaměřují na práci a kariéru, stejně tak vstupují do manželství a mají děti v pozdějším věku (byť je tento průměrný věk proměnlivý. Buď se zvyšuje nebo snižuje. Podle situace a ekonomiky. Je to přirozený samoregulační proces. Zabraňuje velkému přemnožení. Zvyšuje se – dojde do určitého bodu – a začne se snižovat – dokud nedojde do určitého bodů, kdy se opět začne zvyšovat).

V nestabilním státě a při téměř neexistenci (nestabilitě) ekonomice dochází k lokální malthusianské pasti (Afrika), která se vlastní neschopností/ne­organizací a nevedením sama udržuje, kdy lidé živoří pro sebe, či pro rodinu bez přítomnosti podnikání a zaměstnání. Pracují hlavně čistě pro sebe (zemědělství, sběračství, chov, lov, rybolov) bez spolupráce, společenské organizace a možnosti výdělku. Přesto se soustředí na rodinu, hlavně plodění.
Jsou pak přemnožení a v bídě. Ale vysoký počet obyvatel není důvodem k bídě, ale příčinou toho je neorganizace a nerozvinutá ekonomika. Jinak není vysoký počet na škodu, ale k užitku… Pokud je ekonomika a společnost dobře spravována, lidé a společnost jsou dokonce bohatší díky tomu, že je jich hodně, ale musí „tvořit“ (organizovaně pracovat, obchodovat, podnikat, vydělávat atd…).
Planeta a lidské společenství je schopno pojmout a uživit desítky miliardy lidí.

Na ty „znalosti“ = předsudky, omezenost,… spojenou s podnikáním, podnikateli a ekonomikou – zbytečné reagovat. ;)

zjentek

Disraeli, přesně tak, zbytečné reagovat. Každá soudná bytost žijící na planetě tak nějak cítí, že korporace/„pod­nikatelé“ tento svět vydrancují klidně i za cenu vlastní impotence. A kdo to necítí, je tvor, který prostě necítí. Anebo podniká, takže NECHCE VNÍMAT A CÍTIT.

zjentek

Vsuvka pro všechny, již by otázku přesně nechápali: zmiňovaným „moc nestojí“, tací raději pracují. Odtud přelidněnost, vylidněnost.