ven.cik

Neznáte někdo nejdelší a nejkratší název města na světě ?

Já našel jenom nejdelší název ale nevím jestli je to název města nebo kopce…:D
Doplňuji:
Díky holky..:* ;D Nebyl sem si jistej, tak sem se radši zeptal, mám to jako úkol…:D

Nejlepší odpověď
annas

Nejkratší názevk najdete na Lofotech, norských ostrovech za polárním kruhem. Jedno rybářské městečko má věru výmluvné jméno: A.

I když se vám to bude zdát podivné,jedná se o hlavní město Thajska – Bangkok. Toto město má totiž ještě ceremoniální jméno, které je Krung Thep Maha Nakhon Amorn Rarranakosindra Mahindrayutthaya Mahadilokpop Noparattana Radchhami Buriom Udom Rachnivet Mahastan Amorn Pirmarn Avatarn Satit Sakatuttiya Vishnuharm Prasi.

Dlouhý název má i jedna obec v severním Walesu ve Velké Británii. Do roku 1860 se obec jmenovala Llanfair Pwllwyngyll. Místní starosta se ale jednoho dne rozhodl, že přiláká do své obce turisty. Jak? Změnou jména obce. Od té doby se vesnice jmenuje Llanfairpwllgwyn­gyllgogeruchwyr­ndrobwllllantan­tysiliogogogoch.

http://magazin­.libimseti.cz/ces­tovani/8819-nejdelsi-zemepisne-nazvy-sveta

Další odpovědi
hanulka11

Llanfairpwllgwyn­gyllgogerychwyr­ndrobwllllanty­siliogogogoch /ɬanvairpʊɬgʊɨngɨ̞ɬg­ɔgɛrɨ̞xʊɨrndrɔbʊɬɬan­tɨ̞sɪlɪɔgɔgɔgɔx/ je obec na ostrově Anglesey ve Walesu ve Velké Británii známá v podstatě jen kvůli svému dlouhému jménu. Překlad tohoto velšského názvu zní zhruba „Kostel svaté Marie v roklině bílých lísek poblíž prudkého víru a kostela svatého Tysilia z červené jeskyně“.

Obec je pro svůj název velice vyhledávanou turistickou atrakcí. Lidé se především přijíždějí fotografovat pod štítem železniční stanice (na jízdenkách a v jízdních řádech zkracované na Llanfair PG).

Llanfairpwllgwyn­gyllgogerychwyr­ndrobwllllanty­siliogogogoch bývá uváděno jako nejdelší jméno obce na světě, potažmo jako nejdelší jméno železniční stanice. Zároveň je zapsáno v Guinessově knize rekordů 2002 jako nejdelší platné doménové jméno. Přesto se v průběhu historie snažilo několik dalších obcí toto prvenství převzít. Vzhledem k tomu, že šlo o pokusy neoficiální, spíše až recesistické, nebyly ani uznány oficiálními autoritami a ani nevešly v přílišnou obecnou známost.
Ale tys asi chtěl město co?
Doplňuji:
ž jste slyšeli o městě jménem Krung thep maha nakorn amorn ratana kosinmahintar ayutthay amaha dilok phop noppa ratrajathani burirom udom rajaniwesmahasat harn amorn phimarn avatarn sathit sakkattiya visanukamprasit?

Určitě ano, jedná se totiž o Bangkok, hlavní město Thajska. 165 písmen dlouhým jménem častoval poetické město král Rama I. už před staletími. Zkráceně bychom mohli název přeložit jako Město andělů.

Naopak pro návštěvu místa s nejkratším geografickým názvem musíme vyrazit do Skandinávie. Česká Aš s dvěma písmeny není žádným fenoménem. Město s názvem Å najdete v Norsku. V místním jazyce to lze přeložit jako malý horský potůček.

http://www.top­zine.cz/zname-nejdelsi-nazev-mesta-na-svete-ale-i-jine-geograficke-zajimavosti

Lucijej

Llanfairpwllgwyn­gyllgogerychwyr­ndrobwyll llantysiliogogogoch je nejdelší geografický název vesničky nacházející se ve Walesu.
http://www.top­zine.cz/zname-nejdelsi-nazev-mesta-na-svete-ale-i-jine-geograficke-zajimavosti

Nejkratší název města ( čte se ó..)
http://www.ano­nym59.estranky­.cz/fotoalbum/mo­je-fotky/neznama1/nej­kratsi-nazev-mesta---cte-se-o..-.html

metro

A ve Francii je vesnice, která se jmenuje Y.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Y_(Som­me)