FlAsh_7

Neznáte nějakou dobrou fotografickou příručku? (prosím čtěte popisek)

Ano všichni, máte pravdu. I ty Edisone. Máte pravdu, že bych měl více číst. Proto se ptám, jaké knihy jsou dobré pro naučení se fotografii?

Odpovědi
Edison

Je toho spousta. Nahlídni do některého z fotoobchodů a vyber si. Jsou knihy zaměřené na práci se světlem, kompozicí… Knihy zabývající se konkétnějšími pracemi, jako krajinou, portrétem… jsou knihy zabývající se třeba prací s DSPLR obecně, nebo konkrétními stroji. Jsou pak knihy zabývající se digitálním zpracováním… I na netu je toho spousta. Jak stránek, tak třeba nejrůznějších fór, včetně FB skupin, opět zabývající se konkrétními oblastmi fotografie, značkami aparátů a podobně. Většinou tam chodí dost profesionálů a jsou sdílní. Konají se různá setkání od posezení u piva až po kurzy, i grátis, nebo za mrzký peníz. I tam se vyplatí zajít a číst. Hlavně číst a pak se třeba i zeptat. Ale bez fotografování budou pořád otázky pokládány zmateně, nesmyslně a těžko se na ně bude odpovídat.

Bobek 2

Pro začátek by to chtělo spíš nějaké základy pro začátečníky. Není třeba se rovnou hrnout mezi fotografické profesionály – anebo mezi fotografické snoby.

V dětství jsem nějakou takovou příručku dostal, ta by dnes už ale nebyla moc aktuální, takže nemá smysl psát její název. Začal bych asi tím, že bych hledal na internetu nejprve „jak začít fotografovat“, pak řešení konkrétních problémů, na které bych narazil a se kterými bych se chtěl poprat. A pokud bude zájem soustavný a vytrvalý, tak dříve nebo později zjistíš, odkud se ty nejlepší rady šíří, a že třeba někdo vydal příručku, která vyhovuje tvým potřebám.

Určité technické základy jsou vždy stejné a spíš jde o to, aby ti je příručka vysvětlila přiměřeně tvým znalostem a schopnostem. Co je to clona, doba expozice, hloubka ostrosti, polarizace světla, jak fungují čočky v objektivu, zrcadlovka nebo závěrka fotoaparátu, a co udělá ve foťáku třeba protisvětlo, to by měl tušit i začátečník nebo sváteční fotograf. Stejně tak základy editování fotografií – třeba vědět, že když stokrát upravíš jednu jpg fotku, tak s každou úpravou malinko klesne její kvalita, ale když ji jen ořízneš, tak se kvalita nemění.

Pokud jde ovšem o samotné fotografování, v první řadě je třeba, abys uměl sám poznat, co se ti na tvých fotkách líbí a nelíbí, a jaké je chceš mít. Teprve až se naučíš o tom přemýšlet a všímat si toho, tak může mít smysl se nechat inspirovat nějakými radami zkušenějších a udělat si názor, jestli to vidíš stejně, nebo jestli nějaká rada je jen samoúčelné dogma, kterým se řídit nepotřebuješ. Dobrá příručka je taková, která do tebe nebude hustit milion pravidel, která se musí dodržovat, ale která tě právě naučí sám fotograficky vnímat a myslet.

anonym

Vykašli se na knihy. Zní to jako barbarské doporučení ale v dnešní době webu a interaktivních výukových materiálů jsou knihy krok zpět. Zkus třeba toto https://www.ski­llshare.com/clas­ses/Fundamentals-of-DSLR-Photography/111178337­8?via=homepage … další pak zde https://www.ski­llshare.com/pho­to-film, pokud ty lekce odposloucháš všechny budeš z toho mít slušnou nalejvárnu do začátku.

stařeček

Asi tuším co hledáš. Dobrou fotografickou příručku, která by byla stručná, bez zbytečného balastu neznám. 1) by na vejcucu s malým počtem stran nikdo nevydělal, 2) každý vejcuc by musel být pro každý druh fotografie jiný. Existuje totiž několik desítek fotografických žánrů a z toho pro dva až tři z nich můžeš použít společnou fotografickou techniku, ale pro další skupinku fotografických žánrů už potřebuješ zase jinou techniku, jiné vybavení (podvodní fotografie, letecká fotografie, lékařská fotografie, reklamní, technická, portrétní, výtvarná, turistická a rodinná, architektonická, makrofotografie, astronomická fotografie a mnoho dalších žánrů).
Ty ale neuvádíš, jaký druh fotografie tě zajímá. Proto ti radím najdi si někde na netu informace o fotografické KOMPOZICI. Tím bys měl začít. Předpokládám, že základy práce s fotoaparátem znáš. Umíš využít jeho možnosti. Zbytek ti řekne fotografická kompozice. Až ji ovládneš, můžeš začít experimentovat. To už z tebe bude fotograf. A měj na paměti, že žádný univerzální fotograf neexistuje. I lékaři se liší profesemi.