lukino185

Nezná někdo vysvětlení latinského názvu rulíku zlomocného – Atropa bella-dona ?? Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Internet zná odpověď skoro na všechno:

Latinský rodový název Atropa je odvozený od jména neúprosné řecké bohyně osudu Atropos, která přestříhává nit života, latinské druhové jméno bella …

followers.thcnet­.cz/CyberNet/Punk-Rock Rebels Library/7. Relaxation/XTRAS…

bella dona – krásná paní

Další odpovědi
annas

Belladonna pochází z italské fráze Bella Donna = nádherná žena.

Atropa = snad podle řec. bohyně osudu Atropos, nejstarší ze tří sudiček = Neodvratná (tj. smrt). Od toho slovo atropin – je tropanový alkaloid, který má halucinogení účinky.

Rulíkem se se může člověk otrávit jednak přímou konzumací plodů, nebo přes kozí mléko či kozí maso, pokud koza tuto rostlinu sežere. Smrtelnou dávkou jsou u malého dítěte už 3 bobule(!), u dospělého asi 10.

V některých lidových názvech jsou obsaženy původní významy.

Beladona, blázníček, bláznivá čerešňa, bláznivá třešně, bláznivý lilek, bláznový lilek, černé divoké višně, černé třešně, černé višně, čertova čerešeň, čertova třešeň, čertův blázníček, hadí hrozinky, hadí střešně, krásavica, lesný lulok, lilek, lilek pošetilý, lolek, lulák, lulčí, lulek, lulík, lulkové korenie, lulkový koreň, lulok, nadragule, nemnica, němnice, nimnica, psinky, psí třešně, rozpuka, šalamoun, šalamounek, toten, vlčá jahoda, vlčí jahodník, vlčí třešně, vlčia čerešňa, vlčia jahoda, vlčie oko, zlá jahoda, zlatá kráska, oči krásné paní.

Net

www

Už zapomínám 😁
Dej to do Google, translate, třeba slovo po slovu. Můžeš místo atropa použít atropha a a hlavně místo dona donna. Třeba se domyslíš.
Ale cosi mně to říká 😁

cochee

Zajímavé je to vysvětlení druhového jména, tedy bella-donna. Jed rulíku totiž začíná svoje působení tak, že způsobí rozšíření zornic. Pro některé muže je zřejmě žena se širšími zornicemi pěkná. Mám takový pocit, že v dávnější minulosti si dámy kapaly nějaký ten „derivát“ rulíkové šťávy do očí, aby „efektu bella-donna“ dosáhly 🙂 A atropin do očních kapek pro „rozkapání oka“ při vyšetření na očním se dodneška z rulíku vyrábí.