Mirrorwoman

Nevíte nějaký námět na knihu?

Chtěla bych zoufale napsat knihu, ale nevím námět. Představovala bych si něco jako deník princezny nebo deník Brigit Jonesové.
Doplňuji:
Právě jsem dopsala jednu knížku a nevím co mám dělat dál. Promiňte. Nechtěla jsem opisovat.
Je mi to moc líto.

Nejlepší odpověď
Jose1f

Ahoj Mirrorwoman,
je to hezké, že chceš napsat knihu. Spisovatelé ale zpravidla nepíší <knihu>, ale píší román, povídku, divadelní hru a pod. Víš například, jaký je rozdíl mezi románem a povídkou? Nebudu tě trápit teorií, to se ještě budete učit ve škole. Prozradím ti ale jednu věc, kterou musí znát každý spisovatel, ať píše cokoli. Tvoje dílo nesmí být ploché. Musí mít <prvý> a <druhý> plán. Ukážu ti to na příkladě. Můžeš napsat například povídku o starém psovi, malém dítěti a sedlákovi, kterému ten pes patří. To dítě je synem toho sedláka. Můžeš psát o tom, jak ten sedlák neměl toho psa rád, protože pes byl starý a už nemohl hlídat a sedlák si myslel, že takový pes je k ničemu a jenom zbůhdarma žere, a proto se ho chce zbavit. Zároveň můžeš psát o tom, jak ten chlapec si s tímto psem rád hrál a jací to byli dobří kamarádi. To je ten <první plán>. Zároveň ale musíš vše psát tak, abys vyjádřila <druhý plán>. Druhý plán v tvém vyprávění totiž musí vyvolat ve čtenáři požadovaný citový zážitek. Zase uvedu příklad. V celém tvém vyprávění bude ukryta jedna příhoda. Pes se jednou vrátí domů celý ušpiněný, zapáchající a sotva se vleče. Jeho pán se na něho velmi rozzlobí, popadne vidle a probodne ho a zabije ho. „Teď už od tebe bude pokoj“ pomyslí si a jde do hospody. Tam ho přivítají kamarádi a ptají se ho: „Tak co, jak jsi odměnil svého věrného psa?“ „Co by, přišel celý smradlavý a promáčený, tak jsem ho zabil. Stejně už k ničemu nebyl.“ V hospodě zavládlo ticho. Až jeden z kamarádů mu říka: „A víš, proč přišel smradlavý a promočený? Tvůj syn spadl do nádrže s močůvkou. Býval by se utopil, ale tvůj pes, jeho nejlepší kamarád, pro něho skočil a zachránil ho.“
Tak tady máš i námět. Držím ti palce a pěsti, ať máš hodně štěstí. Ahoj!

Další odpovědi
eLx

Jak chceš napsat knihu, když nevymyslíš ani námět? To se sem potom budeš vracet a ptát se o čem má být druhá kapitola, jak vykreslit psychologii hlavní hrdinky, jakou zvolit dějovou linku, jaké je neotřelé synonymum ke slovu odvaha a podobně? Promysli to, jestli to tímhle stylem smysl. Námět je základ, musí to jít z tebe, musíš vědět co píšeš a proč to píšeš, jinak brzy narazíš.

hanulka11

zrovna to samé mě napadlo, chceš psát o něčem o čem nemáš ani představu- takto holka knihu nestvoříš

Ella

Nic proti, ale proč chceš psát knihu, když nemáš nápad??! Přece nechceš, aby ti lidi předali svoje nápady! To je skoro jako bys je ukradla…
Proč bychom ti měli nabízet vlastní nápady, které můžeme zpracovat? Když nemáš nápad ani námět ani příběh, tak raději nic nepiš!Bude to tak lepší pro všechny…

Toruk

Tímto stylem vznikají zbytečnosti a nesmysly, když se lidi pokouší tvořit a nemají z čeho a nevědí co. Zapomeň na to.

arygnoc

už tahle vaše otázka je námět – jak napsat knihu?

napište o tom, jaké úskalí, hledání, studium, motivaci etc. etc. etc. jste museli absolvovat, aby jste napsala knihu.

led

Vykašli sa na denník princeznej. Ak chceš ni˝iečo takého napísať, skús radšej napísať poviedku ako hľadáš námat na knihu. Podľa reakcií kamarátiek a kamarátov (aj zlých, tie sú pravdivejšie) uvidíš, či má vôbec význam niečo písať.

Kaxx

No, můžeš napsat nějakou fantasy, ty jsou teď nejprodávanější, ale stejně je výběr na tobě. :)
A tu dopsanou knihu bys mohla na http://www.mam­talent.cz/ .

Doufam že jsem aspoň trošku pomohla… :)

pavla.zach

Ahoj, chci aby někdo napsal knihu, román, drama mě. Mám námět a chci ho dát do knihy, ale nemám žádně zkušenosti jak se kniha píše. jedná se o něco, co bych ráda chtěla podpořit a kdyby to šlo tak i knihu vydat. budu ráda když se mi ozvete, Pavla muj email zachova,pavla@gma­il.cz