dudu

Nese stát svůj díl odpovědnosti také za efektivní využití nadúrody produktů zahrádkařů?

Každoročně si v této době s nostalgií vzpomenu na síť výkupen ovoce a podobných produktů, které fungovaly skoro v každé větší obci, nejčastěji pod záštitou prodejen SD Jednota. Zde bylo možno zpeněžit a dodat k další nabídce nebo zpracování vše co příroda a pilné ruce připravily. To vše odnés čas a třeba na brněnsku letos nastane doba kdy téměř „od všeho“ část bohaté úrody propadne zkáze a zmaru. Nejsou prý lidi, kteří by nadúrodu sklidili, dodali zpracovatelům a při nepatrném zisku „nějak“ zužitkovali. Proč také, když dnes např. v Kouflandu stojí kilo třešní 119 korun!!! Bože, bože. Co vy na to, kde je co shnilého? Našlo by se při troše dobré vůle a zdravého rozumu řešení?

Nejlepší odpověď
Drap

Státu je to jedno. Pokud chtějí daňoví poplatníci nakoupit, ať si připlatí. Jinak to necháme rádi shnít. Pokud to vyjde levněji, což často díky dotacím vyjde, tak to přivezeme ze zahraničí. Je to systémová chyba, u které však nepředpokládám, že by ji někdo v dohledné době začal řešit.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… stát to nemá co řešit, ale u nás výkupny stále fungujou >>> jabka a to ostatní lze bez problémů prodat na i trhu, že tam u vás lidi zlenivěli, za to stát nemůže …
… na druhou stranu: člověk nejni jedinej konzument v přírodě, mysleme i na ostatní …

dubraro

To je věc, kterou řešit státu nepřísluší.

Emefej

Stát tu není od toho, aby řešil nadúrodu nějakých lemplů zahrádkářů. Když to nejsou schopní sklidit a zpracovat, jejich problém.

Kepler

Takové je bohužel pokřivené myšlení dnešních obchodníků. Proč bychom vykupovali jabka, když je můžeme levně dovézt? Na druhé straně dnešní malopěstitelé jsou zdechlí dovézt své produkty na trh. Ještě před 10 – 15 lety bývaly ve VM každý den trhy se zeleninou. Dnes? Ani jediný stánek!

zjentek

Nejsou lidi na sklizeň? Děláš si šoufky? Teď tady mám cca 100kg višňotřešně, kterou nemám kde udat!!!

Mám čas tak do neděle, pak to opadá na zem a mohu se utěšovat výkladem hmoty ovoce jako hnojiva. Ale ještě předtím mně tady úplně všechno „zeserou“ špaci! A ty pecky serou taky! A nejen špaci, ale i člověka! ;)

To si KUŘ, že díl odpovědnost za TOTO nese stát! K soudu se ale nepohrnu, cítím NEJISTOTU a TO JE DRUHÁ kapitola, kde CELOU odpovědnost NESE STÁT!

A stromy? Na co je mám? Vždyť se z nich jen sype listí a to je robota! Mám se dřít se sklizní, když je to taky robota? Vedle v Bille je kilová pixla kompotu liči za 17kaček, nebo tak nějak… Tak mám já snad na čele vytetované- Trebišou?

Klaproth

To není věcí státu. U nás výkupna funguje.

dudu

ad Emefej: chlapče, pokud svoje slova míníš vážně pak věz, že ze své neomalené hub-úst je dokáže vypustit pouze lempl, který sám nevypěstoval ani ředkvičku.

Emefej

Myslím to vážně, chlapče. Táhne mi na 70 a těch pár metráků meruněk z mých 18 stromů (míval jsem jich i 40, ale většinu zničila povodeň) jsem zatím pokaždé stihl sklidit a zpracovat. Nikdy se nestalo, že bych si nevěděl rady s nadúrodou a stát jsem k tomu nikdy nepotřeboval. Naopak, byly i roky, kdy jsem musel dokupovat.

zjentek

Kde je co shnilého? Přijeď se po neděli podívat pod moju višňotřešňu!!!