autacek

Není paradox, že v rámci úspor byly nařízeny měřiče tepla na každý radiátor, ale odpad musíte platit povinně paušálem?

Pro rýpaly, dotaz byl zkrácen tak, aby se vešel do povoleného rozsahu znaků. Vím, že měřiče tepla jsou jen někde, i že odpadové hospodářství si řeší každá obec po svém, ale ve své podstatě, přece paušální systém demotivuje lidi chovat se hospodárně. A pamatujete si ještě systém konkurence, kdy odpadová společnost bojovala o zákazníka a její pracovníci zametli i nepořádek kolem?

Nejlepší odpověď
dr.luha

Pokud se zavede platba podle objemu, začne se odpad vyskytovat v lesích a řekách v množství větším, než je malé. Občané budou mít motivaci chovat se hospodárně. |:-)

Další odpovědi
Kepler

Měřit objem odpadů za těch pár stokorun ročně nestojí za to. U tepla je to něco jiného, tam zaplatíme třeba i 20× víc.

Klaproth

Není to paradox, ty pouze zbytečně generalizuješ. Bydlím ve vlastním domě, jaké povinné měřiče tepla? Odvoz a likvidaci odpadů platím za každou popelnici, žádný paušál.

Dochy

Když ono je otázka jestli počítání popelnic má smysl (ekonomický) je administrativně jednodušší nic neřešit a vozit. pokud se dá předpokládat že rozumná část obyvatel se chová rozumně…
V teplu jsou úplně jiné částky. A přestože se zákonnou povinností a zákonnými podmínkami nesouhlasím, uznávám, že je třeba to nějak řešit…
(Třeba u našeho domu, kde máme každý svůj kotel na topení i na teplou vodu a podle mně by bylo výhodnější v rámci SVJ dát jeden větší kotel do sklepa, než tím zabírat cenné místo v každém poměrně malém bytě a za každý byt platit zvlášť údržbu, si nedokážu představit že bych nejvíce křičící majitele těch vnitřnějších bytů ukecal k tomu že podle zákona najednou budou platit teplo proudící do radiátorů v těch krajních bytech… Já bych klidně zůstal u toho, že každý byt bude mít vlastní měřič odebraného tepla a platit to, stále by to určitě bylo výhodnější než provozovat vlastní kotel, ale zákon mi to nedovolí)