ƊƖȤȤƳ ƳƬ

Nelze aktualizovat 10 let starý anroid na tabletu.

Dobrý den, mám 10 let starý tablet s androidem. Dnes jsem ho zapl a zjistil jsem, že to má problém s internetem. Pokoušel jsem se systém aktualizovat, nešlo. Potom jsem zkusil něco napsat do Googlu a normálně to vyhledalo, ale jakmile jsem se pokusil jít na nějaký web, hned se ukázalo „Webová stránka není dostupná“. Ukazuje se, že jsem připojený k internetu ale internet nějak prostě nefunguje, nebo jen z části. Mohl by mi tedy nějak někdo tady poradit jak ho aktualizovat nebo jak zprovoznit ten internet ?

Odpovědi
Filip84

Pokud webový prohlížeč načte Google, a nic víc nenačte, a pokud se k internetu nepřipojí ani obchod s aplikacemi, ani jiné aplikace, tak WLAN rádio je v pořádku (po hardwarové stránce), protože nebylo-li by, nenačetl by webový prohlížeč ani ten Google.

Můžeš zkusit připojit tablet k internetu skrze Bluetoooth, pokud ho tedy má, ale obávám se, že výsledek bude stejný.

Máš na výběr, v zásadě, z těchto způsobů řešení:

I. Najít na internetu, jestli neexistuje nějaká alternativní ROM pro ten Tvůj tablet, případně, jestli to někde na zahraničním webu někdo neřešil, je totiž vysoce pravděpodobné, že řešil a vyřešil, ať už tak, že alternativní ROM je, nebo tak, že není a nedá se s tím nic dělat.

Pokud alternativní ROM je, musíš si zjistit, jak se bootuje zrovna ten Tvůj tablet. Obecně se android bootuje z prázdné SD karty, na kterou se umístí ROM instalační soubor, karta se vloží do vypnutého zařízení, zařízení se zapne podržením předepsaných tlačítek (většinou je to hlasitost dolů + tlačítko napájení, nebo hlasitost nahoru + tlačítko napájení), a jakých, tak to si musíš najít pro to konkrétní zařízení, čímž se dostane do bootovacího régime (něco, jako BIOS v počítači), no a v tom bootovacím régime vybereš něco, jako „reinstall system from SD card“, a pak počkáš, až se to celé nainstaluje a spustí.

Samozřejmě, tablet před tím musí být nabitý, a po celou dobu instalace musí být na nabíječce, zvlášť u takhle starého zařízení to může trat i hodiny.

A buďto to pomůže, nebo to nepomůže.

II. Najít na internetu, jaká je poslední verse OS pro ten Tvůj konkrétní tablet a zkontrolovat v nastavení, jestli jí v zařízení máš.

Pokud máš, tak jedině zkusit bod I. Pokud nemáš, pokusit se jí najít, stáhnout, a pak nainstalovat postupem podle bodu I., protože když nejsi připojený k internetu, jinak ho do zařízení nenainstaluješ.

III. Nainstalovat na tablet AOSP (Android OpenSource Program) android, tzn. opravdu čistý, nikoli „čistý“ z pohledu uživatelského, android. To je ale android bez služeb Google, s AOSP prohlížečem, a pár dalšími programy, nic víc v tom není.

Veškeré aplikace pak budeš muset stahovat z alternativních zdrojů jako .apk soubor, a pak ručně instalovat, fysicky si hlídat aktualisace, opět, po každé, stahovat .apk soubor a přeinstalovávat at­p.

Velkou výhodou ale je, že – zvlášť na takto starém zařízení – je mnohem svižnější, a do toho Tě nešmíruje Google.

Je to ale práce na administrátorské úrovni, musíš si najít vhodnou AOSP ROM podle specifikací Tvého tabletu, tj. processoru, operační paměti (nejen velikosti, ale i rychlosti), atp.

IV. Odnést / zaslat tablet do servisu, který se tomu věnuje, oni Ti i telefonicky, nebo e-mailem, odpoví, když jim ten problém popíšeš, jestli jsou s to to opravit, a kolik to bude stát.

V: Tablet odnést do elektroodpadu, což – narovinu – pokud si s tím neporadíš sám, je asi nejracionálnější řešení, ona ta oprava by se, pravděpodobně, finančně nevyplatila.

Víc Ti neporadím, asi. 🙂

cochee

Já bych nejprve, než nějaké kejkle s upgradem Androidu, který stejně nebude k dispozici u 10 letého tabletu, zazálohoval data, pokud tam jsou nějaká osobně významná (hlavně vlastní fotky či videa) a poté provedl master reset čili uvedení do továrního stavu. Protože bude třeba google účet, podívat se před resetem do Vlastností, jakýže účet od Googlu tam je a zda si od něho pamatuju heslo. Jasně, do resetovaného tabletu lze zadat nový google účet, ale pak už nebude dostupná spousta věcí, které v tabletu byly před resetem, tedy google služby, například si tablet nebude pamatovat, které aplikace v něm byly nainstaleny přes Google obchod.

Filip84

Co to je za prohlížeč?

Obchod s aplikacemi Google: načte se, lze vyhledávat aplikace atp.?

Zkoušel jsi aplikaci na YouTube? Načte domovskou stránku, lze najít videa?

Zkoušel jsi nainstalovat a spustit nějakou aplikaci na měření připojení k internetu?

Jestli ano, tak mi napiš výsledky. Pokud ne, proveď, a pak napiš výsledky.

ƊƖȤȤƳ ƳƬ

Ahoj, když zapnu google play tak se ukáže jen nápis server error, youtube to samé, aplikaci ani web na měření rychlosti jsem nemohl vyzkoušet protože google play nejde a na stránky se taky nemůžu dostat.