SpiderRoy

Nejpodrobnější vysvětlení pojmu kupní smlouva (tykající se vozidel)

Zdravím,už tu bylo mnoho otázek ohledně kupní smlouvy a vozidla.Mě zajímá,když někdo při prodeji auta,nepožaduje přepis,a stačí mu kupní smlouva.Co to má vlastně za smysl.Vím,že kupující nemusí platit ekodaň.Prodejce a kupující sepíší smlouvu, kupující předá peníze prodávájícímu,ten mu dá zase klíčky a hotovo?Povinné ručení prodávající zruší a kupujicí si musí zařídit nové ? Prodávájící mu dá ještě techničák ne?A co všechno ještě?

Odpovědi
mosoj

Tak jak to píšeš , je auto stále tvoje, a veškerá zodpovědnost za technický stav spadá na tebe včetně toho zákonného pojištěmí !! Povinnost platit zákonné pojištění bude stále na tobě.

cukrar

Ten kdo nepožaduje přepis, neví co činí za nedobro pro sebe. Sice vlastnické právo se všemi povinnostmi a právy přechází na kupce, tedy i odpovědnost za stav vozidla a pojištění, ale za prodejcem bez přepisu budou chodit písemnosti a problémy, bude se muset vyvinit kupní smlouvou.
Každopádně nový majitel, pokud nebude zapsán v techničáku, může být sankcionován, rovněž i prodejce. Páč zákon 56/2001 v § 12 (13) jasně hovoří o zápisu změny.
Sankce může dosáhnout až 30 000Kč. viz přestupkový zákon.
Takže je ve velkém zájmu, aby prodávající minimálně odhlásil (polopřevod) vozidlo na kupce.
Ušetří si s tím mnoho pozdějších problémů.