expreska

Neexistuje mini čivava?

Je pravda že mini čivava neexistuje? Myslela jsem že mini je označována proto,že nevyroste do velikosti jako klasická čivava a taky proto, že klasická někdy vyroste i do velikosti malého pula, kdežto mini jen do malinkého pejska…

Nejlepší odpověď
anonym

Neexistuje hodně plemen, o kterých se dočteš v inzerátech a na různých stránkách množitelů psů bez PP nebo s P růkazem P ůvodu jiné kynologické organizace než
je F.C.I. Většinou se jedná o nekalé komerční praktiky, které se snaží vzbudit zájem a hlavně zpeněžit štěňata z prapodivných zdrojů, rádoby „raritních“ plemen nebo variet pod různými dizidentskými chovatelskými kluby ,spolky atd.
Jedná se o neuznaná plemena nebo produkt křížení . Veškerá uznaná a chovaná plemena mají plemenný standard a sdružují se v chovatelských klubech
a po různých „procedurách“ nazývaných Chovatelský řád, je štěňatům vydáván PP FCI. Všechny chovatelské kluby se sdružují pod ČMKU, kde ti poskytnou veškeré informace i případně kontakt na konkrétní klub určitého plemene nebo přímo na chovatele. www.cmku.cz . Ještě bych chtěla podotknut, že dnes se čím dál častěji mluví o tzv. týrání chovem, čož v praxi znamená, že některá plemena mají natolik „přešlechtěné“ typické znaky, charakteristické pro to určité plemeno, že samotní zástupci těchto plemen nejsou téměř životaschopní. Přešlechtěný šarpej se závěsy kůže a vadami očí, trpící exémy, vadami srdce a jinými potížemi často neslučitelnými se životem, je jen namátkou vybraný příklad ( dále např. anglický buldog, mastin…). Standardní čivavy mají i tak problémy s porody, fontanelami, chudozubostí, srdečními vadami, patelami atd. což s sebou nese trpasličí vzrůst a vůbec si nedovedu představit život takové „mini čivavy“. Tato „přešlechtěnost“
na úkor zdraví vznikla na nátlak a požadavky laické veřejnosti, kterému chovatelé vyhověli a v současnosti významná část plemen má různě závažné zdravotní problémy.Současný moderní trend chovatelství jde jinou cestou, a to návratem
k původnímu „přirozenějšímu“ vzhledu s důrazem na zdraví. V žádném případě si nepořizuj štěně bez PP a i tak dobře vybírej chovatele! Někdy lidé věnují nákupu
a výběru lyží více času a pozornosti než nákupu rodinného psa.

Doplňuji:
Doporučuji knihu Desmonda Morise Encyklopedie psů, kde jsou popsána veškerá
plemena psů, která se na světě vyskytují, už vyhynula nebo právě vznikají. Mini čivavu tam nenajdeš.

Další odpovědi
beer

Existuje čivava dlouhosrstá a krátkosrstá, ale plemeno mini čivava nikoliv.
Ze zkušenosti ale vím, že tak bývají označovány čivavy, kterým se jaksi nepodařilo vyrůst ani do své standardní velikosti. Tato zvířata nejsou v dobré kondici, dožívají kratšího věku a nehodí se k chovu.

honza19hk

čivaba je mrňavá sama o sobě.Zmenšenou variantu neznám.
Tedy pokud nemyslíš čivabčiči:-)

Nicozjb

ideální je váha 1,5–2,5 kg
může být i nižší
výška
cca 15–23 cm informace typu máme naprodej mini psy je zavádějící ikdyž 2 chovatelé budou mít psa z jednoho vrhu tak vám nikdo nezaručí že budou stejní v dospělosti tento trik často používají množitelé .

Ella

čivava snad už ani víc mini být nemůže… to už by byla asi plyšová…

Rocker

Tobě snad běžná čivava příjde velká?Vždyť je to taková přerostlá myš:-)

tomy smyk

nic ve zlim ale jo ale civava je sama o sobe mini.