Dismas

Nediskriminuje slovenská hymna ženy?

Vždyť se tam zpívá „zastavme ich bratia, veď sa ony stratia“, ženy jsou tm líčeny jako bytosti neshopné orientace. Neměla by se slovenská hymna upravit?

Nejlepší odpověď
Hans51

Mám pocit, že slovo „ony“ se nevztahuje k ženám, ale k hromům, které nad Tatrou divo bijú. Čili žádná diskriminace 🙂 ale prosím kolegy ze Slovenska, aby to uvedli na pravou míru

Další odpovědi
Šidlo

a to ste ešte nepočuli nadávať priemerného slováka, ked slovenka nemá v priezvisku -ová

nadávajú, že moslimovia vlastnia ženy......a oni sami…

lebo -ová vôbec neznamená otcova alebo manželova…nié, vôbec.....ani trochu

boli už návrhy na zmeny, ale opäť sa ozvali tí, ktorí zároveň potrebujú ,,ová" : bliakali niečo o mužatkách, o imperialistickej angličtine feminazi a podobne…a potom sa opäť pustili do moslimov, že bijú ženy

ak sú v novinách správy, že iná krajina chce pozmeniť hymnu, aby nebola taká či onaká (tiež sú bratia častý jav v hymne) , takisto bliakajú, akokeby išlo o slovenskú…

ach, na slovensku veselo…netreba byť nebiely, netreba byť lgbti......užijete si aj tak!

isteron

Text súčasnej hymny vznikol niekedy v 40. rokoch 19. storočia. Zatiaľ to nezmenili, aj tak majú dosť problémov s tým, či " ich zastaviť " alebo " sa zastaviť ".
Ale už žena si nemusí dávať k priezvisku -ová, ak nechce. Najmä keď je priezvisko z iného jazyka. A týchto emancipovaných žien počet stúpa.
Len si treba dávať pozor, rozlíšiť či sa jedná o ženu ak trba rod rozlíšiť podľa vlastného mena. Ale dúfam, že to tak u nás nehrozí, ako napr. V USA, alebo v UK.

led

Zle ste pochopili text. výraz „ony“ je vo význame ako tí národnostní neprajníci, provokatéri a rypáci, preto malá úprava textu hymny:
„zastavme ich bratia,
veď sa Dismas stratí
a Slováci budú v Europe.“
Opäť provokatívne Slovenskú republiku umiestňujete do Ázie. Preštudujte si zemepis, ak sa toto bude opakovať automaticky budem takúto zavádzajúcu otázku nahlasovať ako provokačne závadnú!
Ospravedlňte sa za zavádzanie ostatných užívateľov!

Dismas

Šidlo- neumím slovensky, ale není náhodou ve slovenštině přivlastňovaí zájmeno zakončeno na -ova s krátkým á? Že -ová a -ova je podobné? To hodinky a holinky taky.

gecco

Šidlo – na Slovensku je pekne…
😉