Kepler

Necháváte se okrádat kupováním nejrůznějších speciálních čističů?

https://www.proz­dravi.cz/octo­vy-cistic-na-sklo.html?utm_sou­rce=Sklik&utm_me­dium=cpc&utm_cam­paign=PROZDRA­VI&utm_term=oc­tov%c3%bd+%c4%8dis­ti%c4%8d
Každá dobrá hospodyňka ví, že vysokého lesku skla i zrcadel beze šmouh a keramických povrchů se dá dosáhnout obyčejným kuchyňským octem s následným přeleštěním papírovou utěrkou nebo i novinami. Takže cena je asi tak desetinová. Ve složení výrobku v odkazu jsou sice uvedeny i kyselina citrónová a rostlinný tenzid, ty jsou však úplně zbytečné. Kupujete takto předražené výrobky a máte s nimi lepší zkušenost než s domácí improvizací?

https://pixaba­y.com/en/spray-gun-png-liquid-fluid-2573248/

Nejlepší odpověď
ivzez

Týjo!!
S dopravou o ± 150 Kč dražší než samotný ocet…

Kupuji jenom iron, Savo WC, ocet a mýdlo.

Další odpovědi
Malvína

Na přírodní vlně nejedu. To vím, ale nějaký maniak zase nejsem. Doufám 🙂
Na okna používám Clin, na prach Pronto, univerzální prostředek mám Sidolux, najde se u mne i čistící písek, přípravek na koupelnu, Savo klasické a gel na WC.
Ale! Hrozně moc jsem si teď oblíbila různé vlhčené ubrousky. Když nestíhám, dokáží ušetřit hodně času a přiznám se, že z části je to občas i o lenosti 🙂 Koupím si jakékoliv dětské ubrousky ve větším balení a kdykoli je potřeba šetřit nějaký prach, cokoli, jsou vynikající. Na WC a koupelnu používám desinfekční od Sava, s vůní levandule.

Drap

Ne, nenechávám

aliendrone

Už dávno ne. Technická HCl 31% 1l cca 50Kč, vyřeší jakýkoliv vodní kámen mnohem rychleji a účinněji než „nejlepší“ prostředky na čištní (včetně rychlovarné konvice ale s kovovými povrchy to chce gryf získaný dlouhodobou praxí, keramiku jako záchodmísa nebo dlaždičky zmákne i cvičená opice).

Na mastný sporák/troubu je nejlepší benzín (automobilový) – když se ráno začne, nejpozději do večera benzín vyvětrá (lihobenzín 50/50 vyjde dráž, zato tolik nesmrdí a rychleji vyvětrá), na okna, obrazovky, čočky mám vlastní mixtury dle konkrétního účelu – a to včetně nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů (ethanol, voda, isopropylalkohol) – vše je mnohem VYŠŠÍ liga účinnosti oproti komerčním (a nedejbože EKOLOGICKÝM) nic moc účinkujícím prostředkům. Dokonce i aviváž si vyrábím sám – a to proto, že i ty nejlepší prostředky na trhu NEJSOU DOST DOBRÉ!!! (kdyby byly, tak bych se s tím pochopitelně nebabral)

Jediné s čím si neporadím je karbon, ten zmáknu pouze mechanicky. (drátěnka, písek), bohužel mi není známý postup, kterak ho chemicky odbourat (s tím, že se nepřiotrávím a nezničím vše kolem ;) :D :D)!

Hele Keplere, já si nechávám posílat i peroxid vodíku (30% p.a.) za 250 litr, ten se vždycky k něčemu hodí. Navíc si část rozředím v laboratorní destilce na „lékařský“ 3,5%, (jsem aliendrone, pochop, že obyčejná 3% mi nestačí ;) :D :D) Toho mám teď VELKOU spotřebu, asi to bude věkem nebo co, každou chvíli se pošrkábnu, říznu, píchnu...... :)

Schválně – počítej se mnou >> když do 9l lab. destilky (cca 150Kč/10l kanystr) naleji 1l 30% H2O2 [čistota p.a.] za 250Kč, získám 10l lékárnického peroxidu. (lepšího, lékárnický je pouze „čistý“, nikoliv p.a.) za cenu 400Kč. Pokud si ho půjdeš koupit do lékárny, kde 100ml 3% H2O2 stojí cca 50 korun, tak si odneseš 10l ve 100 lavičkách za 5000Kč. Tedy 400 vs 5000 Kč, navíc se to dá lehce hodit do daní… to bys jako chemický technolog mohl ocenit, ne? ;) :D :D

Lukes888

Ne nekupuji. Používám tzv.,,Špiritus". Tedy vedlejší produkt z pálení pálenice.

iceT

Na sklo mám Windows Cleaner nebo jak a je za 20 peněz. Našplíchám a vyleštím papírovou utěrkou.

JáJsemKarel!

Já se nenechávám okrádat. Já kradu. Sladkosti z šuplíku.

Kepler

No, konečně nějaký uvědomělý chemik! Jsem snad schopný poradit s tím "karbonem"v troubě. Benzín jsem nezkoušel (abych nestvořil bábovku La Ferrari), ale používám koncentrovaný roztok NaOH. Ten louh mastnotu i připáleniny zmýdelní, a pak se to dá opláchnout vodou. Jen jsem poprvé zapomněl, že louh rozpouští i štětcové chlupy, takže natíral jsem natíral a nakonec koukám že škrábu a škrábu. S tím proxidem ti moc neporadím, vím o něm jen, že je super jako desinfekce na odřeniny kolen a tak. Vůbec nebolí, jen zašumí. Kdyby bylo něco podobného na odřeniny duše a zblblého mozku, možná bych byl ochoten absolvovat i nějakou tu brigádu.