MoneyMoney

Nechápu jednu věc ohledně investování, hlavně s prodejem těch investic, a to, kdo to koupí za tu nejvyšší cenu?

Kupuje se, když je cena nízká, prodává se kdyžy hezky vystoupá (nejlepší až na maximum). Ale kdo to koupí za tu horentní sumu? Naivkové nebo snad ti, kteří ještě čekají, že to poroste (i když je například prokázáno, že je to v historicky nejvyšší hodnotě a předpokládá se, že už to pak bude jen klesat)?
Vím, že asi napíšete, CO a KDE. Ale myslím, že na tom tolik nesejde, mělo by to platit pro různé komodity a investiční trhy stejně nebo velmi podobně. Taky se dá možná podotknout, že nikdo nemůže (s jistotou) vědět, jestli je to na té nejvyšší ceně a zda už to bude jne klesat, ale přece jen, když už je to na historickém maximu anebo je to nejdráž za hodně dlouhou dobu… Jak na tom ten investor vydělá, musí to přece (někomu) prodat. Ale komu?

Co takový bitcon, který řekněme někdo ho nakoupil velkou hromadu v jeho počátcích a teď jich má v hodnotě spousty miliard a chce prodat. Jako může tím i (někde) platit, ale řekněme, že to chce prodat. Kdo to koupí? Ti naivkové, ti kteří si myslí, že ještě poroste nebo kdo? A protože by to odkupovali miliardáři nebo přinejmenším multimilionáři, tak hádám, že to nebudou naivkové. Prodejce může prodávat plno kupcům po částech, ale přece to nemůže rozdělit na tak moc částí, když to chce prodat všechno a stojí to tak velké peníze.
Dejme stranou bitcoin (měnu) a na totéž se ptám u různých komodit jako zlato, ropa, káva, ve kterých má někdo investováno sposutu peněz a teď jsou na té nejlepší hodnotě. Kdo to odkoupí za ty obří sumy (i kdyby to rozdělil a prodával po částech)?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Je to prosté, koupí ZÁJEMCI. (nezáleží na důvodu jejich zájmu) Třeba si myslí, že cena ještě poroste nebo krátkodobě účelově konvertují hotovost za komoditu (či naopak) atd. atd.

No a CO, že je něco na své „historicky nejvyšší hodnotě“? Podívej na goldnu – touhle dobou LONI by málokdo řekl, že by trojská mohla mít v DOHLEDNÉ době cenu 40000Kč. A o něco málo přes kvartál později strhla historický rekord jako malinu a rostla JEŠTĚ VÝŠ. :)

Navíc – naprostá většina poptávky po goldně byla zapříčiněna očekáváním, že tiskárny kvůli Covidu začnou chrlit papírky v nebývalém množství a hodnota měn půjde do kopru. (Což se také STALO!)
Chvíli se cena držela dokonce NAD 45000/oz t, pak panika opadla a s ní začala padat i cena zlata a vrátila se k ke 40k/oz t, no a teď opět poptávka roste (v předtuše, že vakcína nevakcína to nebude taková „pohodička“, jak se obecně myslí a přesvědčují o tom prolhaná média) a s ní i cena. Jsu zde samozřejmě i jiné vlivy – ona cena zlata v průměru SETRVALE a DLOUHODOBĚ ROSTE, to je ale na úplně jinou diskuzi.

Nebo jinak – pokud je převis poptávky, tak cena roste tak dlouho, dokud je někdo ochoten ji akceptovat, potažmo za ni komoditu nakoupit. No a když ne, tak cena spadne a padá tak dlouho, dokud to někdo nezačne kupovat, to je celé. Riziko a kumšt je v tom vědět (přesněji SPRÁVNĚ odhadnout) kdy/za kolik nakoupit a prodat. Ti kdo to zvládají dobře vydělají no a ti kdo ne prodělají. ;) :D :D

Další odpovědi
Tomáš1234

Tak pokud se budeme bavit přímo o Bitcoinu, tak to samozřejmě není žádný problém. Stačí pro prodej zvolit některou z velkých burz a tam Bitcoiny prodat. Burza pak sama objednávku rozdělí na menší části podle aktuální poptávky kupujících.

zjentek

Tak třeba zlato od tebe vykoupí výkupna a ta má své kurzy, stejně jako třeba burza. Nikdy od nich nedostaneš maximální možnou cenu. Možná maximální výkupní cenu a to je rozdíl. Ale já neobchoduji, jen uvažuji logicky. Málokdy se stane, že záměrem kontraktu/podniku je tratit. (;

autacek

Nebudeme-li se bavit zrovna o Bitcoinu, je spousta jiných investic, kde jejich držba přináší průběžný výnos. Nemusíš tedy spoléhat pouze na růst ceny, či udržení hodnoty.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

MoneyMoney

autacek, ano z akcií (nebo uložených peněz v bance, či jinde, kde plynou pravidelné procetní výnosy vzhledem k sumě), jejichž držení přináší vlastníkovi podíly ze zisku, dividenty. Proto se ptám na trh, burzy, na komodity (výslovně na obchodování, nikoli na druhy kapitálů). Neřekl bych, že z držení ropy nebo kávy z toho má člověk příjmy.

autacek

Pokud obchoduješ na trzích co uvádíš, většinou čekáš na růst či pokles, případně bereš komoditu jako bezpečný způsob uložení prostředků. Třeba u toho Bitcoinu jedni čekají, že se to ještě zvedne, já si též před pár lety říkal, to je moc, tolik za to nedám. No a v extrémním případě, jiní použijí tento transfer třeba k nedohledatelné platbě za bůh ví jakou levárnu (zbraně, drogy etc.). V krátkém časovém horizontu asi bude rozdíl kurzu akceptovatelný.

aliendrone

zjentek>>> Ve skutečnosti ve výkupnách/zás­tavárnách apod. obchoduješ zlato FYZICKY, na burze pouze „papírově“ (obchodované zlato ani neopustí bankovní trezor, jen změní majitele). ;) :D :D

MoneyMoney

zjentek, Ta burza to odkupuje sama? Neodkupují to spíš jiní investoří té burzy? Nedokážu si představit, že to vždy odkoupí burza i za ty obří sumy (v miliardách).

MoneyMoney

A proč by to dělala ta burza? Přece na tom nevydělá (to by to vzápětí musela někomu prodat DRÁŽ. A jsme zase u toho… Kdo to koupí za tu vysokou cenu, který investor?).

aliendrone

MoneyMoney>>> Burza nic nevykupuje a ani neobchoduje. To dělají makléři, burza je jen „tržní místo“. Jedni nakupují, druzí prodávají. Jak jsem psal – pokud za požadovanou cenu nikdo nenakoupí, tak cena spadne a padá a padá… viz má odpověď. ;) :)

MoneyMoney

Já to vím, proto reaguji na zjenteka, který píše něco jako „burza vykupuje„ (alespoň tak jsem to od něj pochopil, i když to možná tak myslel jen s těmi kurzy, že i burzy mají svoje vlastní kurzy… což je snad jasné a zcela bezpředmětné, když se jedná o nejvyšší cenu té komodity. Prostě má podle toho kurzu nejvyšší hodnotu po dlouhé době, nebo v za celou historii… Tak proto mě zajímalo, který jiný investor to v tu dobu koupí).

zjentek

Aliene, ještě že tě tady je… když už tedy pro poruchu nedokáži svý myšlenky/vědomosti transformovat v slova. (;