tomas1541

Je správně „Top 5 herních faktů“, nebo ""Top 5 herních fakt"?

Ahoj, chci se zeptat, jestli je jako název lepší TOP 5 HERNÍCH FAKTŮ, anebo TOP 5 HERNÍCH FAKT.

Nejlepší odpověď
annas

Obě možnosti jsou správné, jak napsal již quentos.
Jen vysvětlím, proč to tak je.
.

  1. podst. jméno fakt =´rod mužský, neživotný – 5 herních faktů – hradů
  2. podst. jméno faktum – rod střední – 6 herních fakt – měst – dnes spíš tvar knižní, ale není chybný.

Použila bych tvar:. herních faktů – záleží na kontextu.

Nesklonné fakt – modální hovorová částice, např. To je fakt pravda. Netýká se vašeho dotazu.

Další odpovědi
quentos

„Faktum“ a „fakt“ jsou synonyma, takže je to jedno. Ovšem jestli budete psát mezery před čárkou, „anebo“ jako dvě slova a mezery před otazníkem, tak to nikdo číst nebude.

Kepler: otevřel jste si laskavě ten můj zdroj (mimochodem čerpáme ze stejného!), že jste tak chytrej?! Příručka ÚJČ asi těžko bude „špatně“.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=faktum

anonym

FAKTŮ.

Kepler

Zatím všechno špatně.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=fakt

Kepler

Samozřejmě jsem si zdroj otevřel, když jsem z něj čerpal. Ty jen nepozorně čteš. Tvar slova „faktů“ neexistuje, protože nejde o slovo české, je neživotné a nesklonné. Tedy druhý pád množného čísla je taky „fakt“. Už ti to docvaklo?

Psychotic

Quentosi, myslíš, že Keplerovi dojde, že se tu ztrapňuje, a podívá se na ten zdroj… nebo si bude pořád mlít svou?

anonym

B je správně.