Theress

Natírání zárubní, dělal někdo?

Máme doma vínově červené zárubně, místy dost oprýskané a chtěla bych je natřít na hnědo. Dělal to už někdo z vás? Potřebovala bych zhruba vědět co to obnáší a na kolik to vyjde (potřebuju takto natřít 5 zárubní). Děkuji za odpovědi.
Doplňuji:
Píšu, že potřebuju takto natřít 5 zárubní.

A to s tím škrábáním, to je skutečně nutné? Jsem v nájmu a chci to dovést k přijatelnému vzhledu ne k dokonalému.. :) díky

Nejlepší odpověď
mosoj

Předpokládám že jsou kovové (ale i dřevěné). Nejdůležitější je zbavit zárubně
starého laku broušením nebo odstraňovačem laku a pak dokonale přebrousit
jemným brusným papírem. Na této operaci závisí konečný výsledek. Jinak to bude plné nevzhledných fleků ( nerovností).
Ostatní je brnkačka . Základová barva + vrchní barva. Je jedno jakého typu. Já bych ale volil syntetický email. cenově to náročné není. Spíš to broušení je velmi pracné. Také nepíšeš kolik těch dveří hodláš natírat. Do tisícovky se určitě vejdeš.
Doplňuji:
To škrábání a broušení je to nejdůležitějši. Již jsem to psal.

Další odpovědi
anonym

Pokud ta futra jen nabarvíš, sjednotíš sice barvu, ale velkou slávu nenaděláš – oprýsklá místa bude i nadále dobře vidět, protože tu chybějící vrstvu laku/barvy novým nátěrem nedoplníš. Myslím, že je škoda barvy i práce něco takového vůbec dělat. A – mimochodem, nejde o škrábání, ale broušení – nejprve hrubým, poté jemným brusným papírem (šmirglem).
Pokud se přesto rozhodneš jen natírat, nesmíš zapomenout futra odmastit (toluenem, acetonem, perchlorem…), jinak nová barva nepřilne a bude se vbrzku loupat.
Barvu si zvol jakoukoli, ale jak píše Mosoj, syntetika je v tomto případě nejlepší.
A cenově? – podle volby barvy, počítej, že patery futra jsou přibližně 4 m2 a natřít bys měla 2 vrstvy základní a 2 svrchní barvou.

Dochy

Já bych nebyl až tak kategorický. A hlavně, já byl dycky tak trochu lenoch… Pokud jde o kovové zárubně, oškrábal bych vše co má snahu odprýsknout. Přebrousit ano, ale nemyslím si, že je nutné dostat pryč veškerou starou barvu. Sbrousit pokud možno do hladka, ale nepřeháněl bych to. Samozřejmě čím víc tomu budete věnovat, tím lepší bude výsledek. Ale kdo kontroluje každou rýhu… A zrovna na zárubních?

Doplňuji:
Nutné minimum je oškrábat vše co má snahu se loupat. Jinak už za pár týdnů/měsíců se to bude loupat i s tou novou hezkou vrstvou…

elektrikář

Před asi 30 lety natřel můj strýc dveře a zárubně na chalupě emailem.Neodmastil a neobrousil Nyní barva doslova opadává ve velkých plochách, Doporučil bych co jde oškrábat s pomoci horkovzdušné pistole. A obroušení smirkový plátnem. Odmastit a požít základní barvu. Lehce zdrsnit jemným smirkem Setřít prach a natírat. vrstvy základní barvy a 2 vrstvy syntetickým emailem.

Doplňuji:
Cena 100,–kč za kg základní barvy a 100.- kč vrchního emailu, Ředidlo, smirkové plátno a štětec.

ladaadal

Dlé tvé věty:
A to s tím škrábáním, to je skutečně nutné? Jsem v nájmu a chci to dovést k přijatelnému vzhledu ne k dokonalému.. :)

Pokud se to loupe, špachtlí to odloupej – vše, co se odlupuje. Pak to celé obrus smirkovým plátnem (drsnost 100 – 150). Pak natři 2× základ a 2× vrchní. Dle odstínu může u některé barvy stačit jen jeden vrchní nátěr. Předpokládám, že v nájmu nehodláš zůstat nadosmrti a má to být co nejlevnější a nejjednodušší.
Pokud by sis to dělala ve svém domku či bytě na dosmrti, poradím jinak.

Michálek1245

Zdravím, dělal jsem při rekonstrukci bytu, protože byly v poměrně dobrém stavu, ale nehodily se nám barevně. Takže jsem je obrousil, pečlivě odmastil (udělejte to fakt pečlivě, často ze starého laku zůstane zaschlá mastnota a pak nedrží barva) a pak pořídil u https://www.ku­tilmarket.cz/ka­tegorie/barvy-a-laky-3/ barvu na futra a opatrně natřel. Těžko říct, zda je to lepší dělat před nebo po malování stěn. Každopádně tak i tak budete muset být v té druhé fázi opatrní. Já to dělal před malováním, protože je lepší olepit zárubně než zeď, ale každému vyhovuje něco jiného. 😉

Lukáš Hartl

Obrousit futra,oškrábat místnost a pak vymalovat, a natřít futra syntetickými barvami.
První vrstva základní barva
Druhá vrstva: namíchat základní barvu a vrchní do sebe ale doporučuji víc základu než vrchní barvy,
Třetí vrstva: vrchní barva
Vrchní barva se neředí není potřeba, vrchní barva se sleje při nanesení, vrchní barva se natírá opracovaným štětcem s kratší štětinou, u základu a mezivrstvě klidně nový štětec, a základ a mezivrstva se řeší ředidlem S6006
Postup: začíná se nahoře 1.falcová strana + ta ploška u zdi 2. Protilehlá strana furer u zdí 3. středová plochá furer a pak stejný postup na levé straně i na pravé.

Lidi věčnou chybují v tom že to natírají hustým základem pak tam jsou tahy po štětci a pak vrchní barvu naředí a všelijaké tahy po štětci vylezou 🤦