Pokročilý

Natáčení video dokumentu. Co když účinkující pomluví třetí osobu?

Natáčím video dokumenty, které se týkají psychických problémů (deprese, schizofrenie, anorexie aj.). Vždy se svěřuje jeden respondent o svém problému. Někdy se ale stane, že se příběh týká také dalších osob. Třeba zážitek týrání matkou, špatné vztahy v rodině. Tím pádem respondent vyloženě pomlouvá třetí osobu. Málokdy má pro svoje tvrzení důkaz. Nejde mi do hlavy, jestli tam vážně MUSÍ být důkaz (např. v případě týrání) aby vůbec něco mohl říct. Ano, sice to mohou vědět lidé v jeho okolí, ale do videa žádný důkaz neukazujeme.

Respondent (účinkující) mi podepisuje souhlas se zveřejněním osobních údajů GDPR. Jenomže jsem vyrozuměla podle GDPR, že když ve videu mluví například o svojí matce (charakter, zdravotní stav, negativní pomluvy), tak by musela podepsat souhlas i ta osoba, která je "pomlouvaná" ve videu. To se pochopitelně nestane. Naopak ještě osoba, která je takto pomluvená, může respondenta žalovat - jak jsem tak pochopila.

Jediný způsob, jak to obejít, je tedy naprostá anonymita? Tedy upravený hlas + nezobrazování toho člověka na videu?

Doplnění: Ano samozřejmě, GDPR není trestný čin, avšak sdělování informací o třetí osobě - její zdravotní stav například, už spadá pod GDPR. Trestný čin bylo myšleno pomluva.

Odpovědi:

Bronzový

Gdpr není trestný čin ale pouze dostanete financni sankci od diktatury jménem EU, a pokud máte miliardu na licenci natáčení dokumentu tak ta 10 mil. Pokuta už nic není :D

Zlatý

Na zázname nesmie byť poznať kto a o kom hovorí, žiadne identifikačné znaky, podľa ktorých by sa hovoriaci aj objekt rozprávania (v tomto prípade matka) dali spoznať.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2687
Zlatý ivzez 1616
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 732
Zlatý led 676
Zlatý gecco 534
Zlatý Kepler 528
Zlatý JájsemRaibek 524
Zlatý marci1 523
Zlatý annas 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.