ilva

Nárok na penále a úrok z prodlení dodávky oken a dveří

Dobrý den, zadala jsem si výrobu oken a dveří, ale firma mi nic nedodala, tak jsem po dvou měsících odstoupila od smlouvy (po terminu dodání, který měli zadaný ve smlouvě). Ve smlouvě jsme měli stanoveny sankce za nedodržení termínu, mohla bych je po nich požadovat? Byly ve výši 0,05% ze smluvní částky za každý den prodlení. Taky bych měla mít ze zákona nárok na úroky z peněz, které jsem jim zaplatila jako zálohu. Můžu žádat o obě částky? Jak je vypočítat? Děkuji. Ilona

Nejlepší odpověď
Alesh

Hm, asi jo, ale záleží i na tom, jakým způsobem proběhlo to odstoupení od smlouvy. Mohlo to být sepsáno a podepsáno vzájemně, s tím, že žádná ze stran nemá nárok na nějaké platby a že obě strany jsou vyrovnány. Ale to musíš vědět ty, jak to odstoupení proběhlo.
Penále, podle toho jak jsi to napsala, jsem to pochopil takto. Objednávala jsi okna za řekněme 100.000 Kč, pak penále je 100000*0,0005 = 50 Kč/den. Za dva měsíce to tedy bude něco kolem 3 tis. Pokud to chceš požadovat, můžeš jim nejdřív napsat požadavek, oni to buďto vyplatí nebo spíš zamítnou. Pokud to odmítnou, pak to lze řešit jedině přes právníka, resp. občanskoprávní spor.