Avatar uživatele
Zlatý

Napadlo vás někdy, proč vlastně existují archeologické vykopávky?

Objev Tróje, Křížová cesta 3,5 m pod Jeruzalémem, ve staré zástavbě Prahy byly původní ulice o několik metrů níž. To nám to všechno zafoukal vítr? Z okolního prostoru na Zemi neustále padá kosmický prach a Země tak nabývá na průměru? Nebo se všechno samo propadá, i když žádná tektonika v místě není? Proč musíme většinu staveb a artefaktů starších než pár století vykopávat ze země?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Je jasné, že uvědomění si toho, co které období přineslo nového, či zničilo současné věci atd, tedy znalost historie, umožňuje pochopit hodně věci, jejichž jsme samozřejmě nebyli svědky a nikdy nezažili ani nezažijeme. Jsme jistým způsobem moudřejší než lidstv před námi,, které neznalo minulost, bez níž neexistuje přítomnost. I když jde o možné pohledy na svět. a dění v něm. Lidé se odstěhovali z různých míst do jiných, budovy chátraly, zbořily se, zůstaly ruiny, vlivem dešťů, větrů, různých nánosů, počasí, místa zarostla, navážky atd. Příroda je mocná, způsobí škody, ale občas něco zachrání.

Někdy podle různých nákresů, kronik se objevily náznaky, kde něco mohlo být.

Třeba historikové zkoumají písemné pohledy, archeologové hmotné, různé artefakty. Zapojí se samozřejmě i ostatní vědy. Co na to odborníci?
---
"Moderní archeologie je vědou a věda může stát pouze na pevných základech empirických výzkumů. Zbytky nejrůznějších měst či celých dávných civilizací, nalezené na mořských dnech, pod pokryvy sopečného prachu či pod vrstvami pozdějších usazenin musí být precizně zdokumentovány a každá teorie o jejich původu či kultuře musí dávat dobrý smysl. Čím více toho však archeologové vědí, tím jasněji si uvědomují, že naše vědomosti o řadě z nich jsou dnes stále spíše na počátku.

I slavný americký biolog a publicista Jared Diamond podal v roce 2005 ve své knize Kolap vysvětlení, proč společnosti zanikají či přežívají.

Nevyhnutelný zánik většiny společností v minulosti si podle něj lidé zapříčinili lidé sami tím, že si svou vlastní činností pod sebou podřízli životadárnou větev, jíž byli spojeni s přírodou.

Diamond rozeznává 8 příčin, které způsobily zánik minulých civilizací: odlesňování, půdní erozi, špatné hospodaření s vodou, nadměrný lov, nadměrné rybaření, zavlékání nepůvodních druhů, nadměrný nárůst populace a neustálé zvyšování nároků jednotlivých lidí.

K těmto minulým hříchům lidstva však přidává ještě další čtyři, které se týkají už jen dnešní situace: klimatické změny, rozšíření toxických látek v životním prostředí, ubývání zdrojů energie a přivlastňování si fotosyntetické produkce rostlin. Na jeden z častých důvodů zániku civilizací však Jared přece jen zapomíná – přírodní katastrofy"
atd.

Víc se můžete dovědět v článku Moderní věda objevuje ztracené světy, autor Michal Andrle
http://21stoleti.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jak asi mohly vzniknout nánosy nad archeologických vykopávkách?
Říkají ti něco výbuchy sopek a popílek z nich, tsunami, záplavy, vítr, který přes kontinenty nese písečný i jiný prach...
Spousta příčin...


Avatar uživatele
Zlatý

Tak tohle je jedna z mála úvah, která ani mne nenapadla.
Ale vzpomínám si, když mi jednou bylo blbě, že jsem cca 6 tejdnů nešáh na úklid a i když jsem pak dekorační předměty a vinyl na podlaze vykopávat nemusel, vidět je nebylo.


Avatar uživatele
Zlatý

Zvláště v dlouhodobě obývaných sídlištích se přirozeně zvyšuje základní povrch. Pokud by tak nebylo, nebylo by už ani co vykopávat, vše by bylo dávno zničené.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Díky An, moc hezký příspěvek. Nicméně na mou otázku neodpovídá. Asi je to komplikovanější, než jsem myslel.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

No ale jak to přirozené zvyšování probíhá?

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3220
Zlatý quentos 1427
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 950
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.