Kepler

Napadá vás nějaký přírodní materiál, který ještě nic umělého nepředčilo?

Mně zatím napadly jen štětiny či zvířecí chlupy ve štětcích nebo obecně dřevo.

Nejlepší odpověď
zjentek

Mně zatím napadlo, že nic umělého ještě žádný přírodní materiál nepředčilo. Hehe.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… přírodní jsou přírodní, kam se hrabou silikony …
… ohledně dřeva bych polemizoval, s osinou ( především v zádeli) souhlasím …
… berou se i živly ??? vona taková megasrážka s nějakým obrmeteoritem těžko bede mít konkurenci …
… ale úplně nej je domácí uzený, to pravý, jen z masa, soli a česneku za pomoci dříví ( ne plynu či elektriky) … a k tomu chlazený, no může bejt něco lepšího ???

ivzez

Len, bavlna, vlna, hedvábí, kůže, …
Existují spousty „moderních umělých“ vláken a materiálů, ale
klasickým přírodním se nevyrovná (zdaleka neblíží) ani jeden.

aliendrone

Diamant? V indexu lomu ho nic nepředčí, průmyslové diamanty se mu sice vyrovnají, po klenotnické stránce jsou ale hluboko pod kvalitou těch, které vyrobila matka příroda. ;) :)

Drap

Neznám žádný přírodní materiál, který by předčilo něco umělého. Dřevo, kov, sklo, kámen, kůže, kožešiny, maso, obiloviny atd. Nic umělého doposud nepředčilo štětce ze zvířecích chlupů, dřevo také nedokáže plně nic nahradit.

Edison

Jde asi o hloubku pojmu „přírodní materiál“. Je jich spousta. Dřevo asi napadne kde koho. Ale je to jen jeden z nich. Jinak lze sklo považovat za přírodní materiál? Lze hliník považovat za přírodní materiál? Ocel… a další a další…

Hlada

Slída.

mzm

Asi peří? Ono uměle se (podle mě) dnes dá dosáhnout srovnatelných i lepších vlastností. Jen ty přírodní se mnohdy získají mnohem mnohem levněji.

Kepler

Zjentek, Ivzez: je spousta materiálů, na které ty přírodní nemají. Třeba uhlíková vlákna, goretex, aramidová vlákna, mikrovlákna, prakticky všechny kovy a slitiny mimo zlata a stříbra, některé plasty, syntetické kaučuky… Mají i takové vlastnosti, které se u přírodních materiálů vůbec nevyskytují, ale většinou mají specializované použití. Třeba obuv a oblečení z goretexu jsou nedostižné pro turistiku, ale spodní prádlo bych z toho nechtěl.

ivzez

Uhlík není přírodní?

Dcery (možná mladší generace obecně) si technologii
gore tex pochvalují (především pro turistickou obuv),
ale já nedám dopustit na koženou obuv.

Možná je to zvyk, nevím…

Pokud se týká oblečení, tam jedině přírodní materiály.
V těch moderních se necítím dobře, mám pocit, že moc
„nedýchají“.

Ovšem v extrémních podmínkách → za severním pólem
bych třeba mluvila jinak.

Kepler

Uhlík přírodní je, pokud je ve formě grafitu nebo diamantu. Uhlíková vlákna přírodní nejsou. To bychom už museli považovat za přírodní každý materiál, protože je přece tvořen prvky v přírodě se běžně vyskytující. Ale s tou kůží máte pravdu. Zatím jsou jen umělé kůže, které kůži věrně napodobují vzhledově, ale do těch ostatních jedinečných vlastností mají hodně daleko.

Kepler

Pro účely této otázky přijmějte prosím mou definici přírodního materiálu: něco, co můžeme najít v přirodě a může být opracováno pouze mechanicky. Sklo (vyjma sopečného), hliník, ani ocel mezi takové materiály nepatří.

mzm

S těma chlupama nevím, tuhle jsem dostal štětku na holení a přísahal bych, že je z přírodních vláken, ale je tam napsáno, že je to čistá syntetika.

Kepler

Máš pravdu, dělají se i takové. Pro štětku na holení to stačí, ale pro speciálnější použití (třeba pro malíře) už ne.