Avatar uživatele
Pokročilý

Na co má vliv přitažlivost Slunce a Měsíce?

Nemám na mysli příliv a odliv nebo nějaké slapové síly na lávu a tím sopky a zemětřesení či magnetizmus. Ale třeba cejchování přesných vah, je třeba brát v úvahu polohu těchto těles? Co eroze? Jsou nějaké další vlivy?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Nabízí se jednoduchá odpověď: Na všechno, co má hmotnost. Ale tebe patrně zajímá vliv těchto objektů na přesnost vážení. Nikdy jsem neslyšel, že by se prováděla nějaká korekce výsledku vážení vzhledem k poloze Slunce nebo Měsíce. Domnívám se tedy, že jejich vliv leží pod rozlišovací schopnosti těchto přístrojů a není třeba je uvažovat. Z gravitačního zákona je zřejmé, že přitažlivá síla je úměrná hmotnosti uvažovaných těles. Při mizivě malé hmotnosti váženého předmětu je zanedbatelná a vážit předměty s velkou hmotností s přesností odpovídající zlomkům mg je celkem vzato nesmysl.


Avatar uživatele
Pokročilý

Co se týče cejchování vah, tak u pochybuju, že snad jen u pérových, ale spíš jen u velmi přesných tenzometrických vah a vah se supravodiči, což jsou v praxi gravimetry a seizmometry.

Jinak ovlivňuje pohyb satelitů, třeba GPS. Zpomaluje otáčení Země, takže měření času. Stabilizuje osu otáčení Země, která by se bez Měsíce víc kývala (precese). Nepotvrzené studie naznačují, že měsíční cykly mají vliv na rostliny, konkrétně na pohyb vody a živin v rostlinných cévách.


Avatar uživatele
Zlatý

Na kolobeh prírody, na život organizmov...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3327
Zlatý quentos 1452
Zlatý mosoj 1413
Zlatý Drap 1276
Zlatý Kepler 1063
Zlatý led 753
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 691
Zlatý Lamalam 671
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.