Avatar uživatele
VaclavZeman

Myslíte, že tzv. „chatování“ s AI bude mít negativní důsledek?

Dnes už sice máme prázdniny, ale až nyní jsem se začal zamýšlet nad tím, jak mi několik studentů, nezávisle na sobě, povídali, že využívají tzv. „chatování“ s AI (umělou inteligencí). Někdo si s ní píše. Jiný ji využívá na to, aby mu napsala referát. Další přes smortphone něco vyfotí a ona mu poví, co to je (např. rostlina). Sice je to určitě dobrý sluha, ale bojím se, že to bude zlý pán. A to ne nutně ve smyslu Terminátora a ovládnutí naší planety roboty, ale už jen představa, že za pár let se naše lidstvo ještě „posune“. „Posune“ v tom smyslu, že nyní, když nastoupím do MHD, tak všichni mají oči upřené na své mobily, jezdí Instagramy a ještě stíhají volání. A ten „pokrok“, který mám na mysli, může znamenat to, že třeba za pár let (pokud ještě budu žít) budu v MHD sledovat stejné okolí, až na to, že nikdo přes sluchátka volat nebude a místo toho si budou všichni psát s tzv. „chatbotem“. Z toho by potom mohlo i lidstvo vymřít, pakliže místo seznamování se budou lidi seznamovat s AI. Ale vědci to zase nějak obejdou, nedávno jsem četl, že v Japonsku vytvořili dítě dvou krysích samců. Ale žijeme v jednadvacátém století, nebo? No nic, mně už je padesát a mám na tyto názory věk. Apřestože jsem spíše liberální a levicový, tak se toho trochu bojím. Ne o sebe, ale i já mám přátele a ti budou žít určitě déle než já.

Jaký na to máte názor vy? A na to, co jsem napsal? Toto téma mi připadá velice zajímavé, možná ho po Velikonocích zadám studentům ke zpracování ve formě Essay. Děkuju.

Zajímavá 0 před 430 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Sjømann

Umělá inteligence a obecně tlak na digizalizaci a virtuální svět zapříčiní stádo nemyslícího davu, který bude lehce manipulovatelný, čekající na naservírované podněty, protože to bude vše opřeno o rádoby vědu a pokrok. Je to skvělý recept, jak kontrolovat a řídit lidem život v podobě „neprůstřelného“ dogmatismu. Toto je mj. proces, který liberální elity postupně urychlují. Mám značné pochybnosti o dobrých úmyslech liberální elity, spíše je to nástroj, jak si upevnit moc. Informace je totiž vzácný mocenský nástroj, a pokud vše zaštítíš poplatnou umělou inteligencí, loajální vědou, poukážeš na nepřítele a přesvědčíš značnou část společnosti, že jenom ty máš dobré úmysly, pak získáváš monopol, který se ovšem může kdykoliv otočit proti tobě.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Ovladatelné a bezcitné stádo je cílem. Pokud lidem AI poradi zabíjet, budou zabíjet. V covidové době, která byla i velmi poučná, hovořili politici celého západního světa jako jedním hlasem, používali totožná slova i fráze. Jistě to měla na svědomí AI, protože tak chytří nejsou. Bezohlední ano.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek