annas

Myslíte, že platí? Než si diagnostikujete depresi a nízké sebevědomí, ujistěte se, že nejste obklopeni idioty.

Autorem má být údajně Sigmund Freud (1856–1939), zakladatel psychoanalýzy­..Jenže české zdroje uvádějí nepřesnou informaci.

Upřesnila ivzez odkazem na německý zdroj. Děkuji.
https://www.freud-museum.at/de/sig­mund-und-anna-freud/zitate.html
--

Našla jsem, že autorem je William Gibson. Nebo dokonce někdo jiný.

https://wwwoo­dreads.com/

V MF Dnes 14/9 2019 při­pomněli blížící se 90. výročí úmrtí lékaře psychiatra Sigmunda Freuda.

„S. Freud odvážně pohlédl do hlubin podvědomí, z něhož vyčnívá náš rozum jako malá špička obrovského ledovce. A tak snad už jen dodejme, že nejen psychoanalýza, ale i humor léčí, neboť nabízí odstup a uvolnění. I humor může být druhem psychoanalýzy, aniž bychom přišli na to, co je vtip a jak vzniká.“

http://dejiny­asoucasnost.cz/

Výstižné, často vtipné myšlenky Sigmunda Freuda o lidech, které poznal jako lékař psychiatr.

Vypovídají stále o člověku a jeho vlastnostech atd.?

  1. "V drobných věcech se spolehni na rozum, ve velkých věř srdci.
  2. Každý člověk má přání, o kterých nikomu jinému neřekne, stejně jako přání, která nepřizná ani sobě samému.
  3. Síla vaší osobnosti je stanovena velikostí problému, který je s to vyvést vás z míry.
  4. Jeden druhého si nevolíme náhodně… Potkáváme pouze ty, kdo už existují v našem podvědomí"

Zdroj všech jeho myšlenek, snad jsou převzaté správně.

https://www.pro­naladu.cz/

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/

Nejlepší odpověď
led

Platí pre amatérov – samoliečiteľov.
Mnohí pod tlakom okolia strácajú istotu vo vlastné vedomie. Ale nezamyslia sa, či ten tlak nespôsobuje dominantný, alebo ješitný jednotlivec so silným vplyvom na svoje okolie. V takom prípade, tam, kde nestačí vnútorná sila, treba požiadať o pomoc odborníkov.

Citáty 1–4 sú založené na životných skúsenostiach autora

moje skúsenosti:
Najľahšia cesta často vedie do priepasti.

Nie vonkajší výzor a činy, často aj v rozpore s pohľadom okolia, ale to, čo je skryté vo vnútri človeka, v jeho mysli, jeho srdci, to podnecuje jeho konanie.

Další odpovědi
zjentek

Já nevím, já nikým obklopen nejsem, takže si okolí ani nemůže stěžovat! (;

fcoop

„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“

J.Werich

ivzez

Všech pět citátů je výstižných, ale ani jeden z nich
jsem v němčině nenašla s jednoznačným autorstvím Freuda.
Dokonce mám pocit, že by mohlo jít o více autorů.

V prvním citátu je v němčině „komplex méněcennosti“
a závěrečné slovo nemůžu přeložit, aniž bych porušila pravidla
(navíc ten „výraz“ sama nepoužívám).

V původní otázce jste se myslím ptala, jestli je psychoanalýza
oknem do duše. Řekla bych, že takovým oknem jsou spíše sny, v nichž
se projevuje podvědomí, a jejichž výkladem se zabývali Freud i Jung.

(Tolik můj laický pohled.)
__

Škoda té první smazané otázky. U té jsem to rozvedla
trochu víc, ale už se mi to nechce psát znovu. )–:

annas

Ivzez,

Otázka před citátem zněla jinak. "Psychoanalýza dveře do duše? " Jenže to jsem netušila, že slova z českého odkazu nepatří Freudovi.

Proto jsem úvodní otázku změnila.

Pozdě bycha honiti. Jednala jsem ukvapeně., ale žádná odpověď u otázky nebyla. Nemyslím vaše upřesnění.

Mc Merkurion

… jak o obvykle se jedná o čecha (teda spíš moravana) – je vidět, že na sebe můžeme být pyšní…

annas

Je to tak, na některé se ale zapomíná.