Toxin

Myslíte si, že muž je stále pánem tvorstva?

V posledních desetiletích ženy na společenském žebříčku neustále stoupají a muži naopak klesají.
Myslíte si, že jsme ještě pány tvorstva nebo už ženy tu nejvyšší příčku evolučního žebříčku nenápadně a elegantně obsadily?

Zdroj obrázku: dreamstime

Nejlepší odpověď
Disraeli

  1. Nikdy tak úplně nebyl (jen si to myslel). Evolučně jsme jistě nejvýš – alespoň z hleidksa vývoje mozku/rozumu, ale to z lidi nedělá vyloženě pány, co mají vše pod kontrolou, atd. To je spíš jen iluze, naivita nebo zbožné přání.
  2. Taky jsem myslím nikdy neslyšel, že muž je pánem tvorstva. Ale spíš: ČLOVĚK pánem tvorstva (i v angličtině jsem to několikrát viděl. Tam je člověk označován jako „man“, někdy chybně do ČJ překládáno jen jako „muž“ – podle nepochopení kontextu – označuje to člověka obecně).
  3. I kdyby ženy skutečně přebíraly větší roli/úlohu ve společnosti, tak tohle nemá co dočinění s evolučním žebříčkem, ale jen společenským/so­ciálním vnímáním a postavením.

Další odpovědi
Filip84

Předsudky, domněnky, kecy v kleci.

Jak si kdo ustele, tak si taky lehne.

Pepa25

Uvedená úvaha je z principu vadná: emancipace žen nerovná se „klesání mužů na společnenském žebříčku“.

zjentek

V úterý jsem vyslechl názor kadeřnice dámy už jen rovně střižené přirozené vlasy čili žádný veliký kšeft zato pánové drží kasu nyní vlas 5 cm nad ušima zcela pryč případně ornamenty na kůži, zbytek vlasu na temeni nově pěkně trvalou do ní sem tam i korálek… skutečně si nemyslím že podobný exoti se mohou pasovat do role pána tvorstva, dámy jistě správně rozhodnou koho do role pasují a koho nikoli, nejprve ovšem je třeba ze všech utvořit ucelené „roberty“ nejlépe na klíček případně ekologicky na zelenou energii a správně nastavit intenzitu sílu a výkon roberta.

VaclavZeman

Proboha, žijeme v jednadvacátém století! A je to dobře! Děkuju.

GM

Proč by měl být? Na počátku věků byl matriarchát.

paul1

Ono to vypadá tak, že pánem všeho tvorstva muž je, ale v každém pravidle jsou výjimky, takže to bude tak, že mimo žen nad ostatním tvorstvem muž vládne 🙂

petrph

Že bych tedy upozornil na historii v obsahu toho žártovného obrázku. Ještě tak před 100 lety měli v každé lepší rodině služku. A ta tedy byla v oné levé polovině obrázku. Milostpaní (dle profese manžela -ová) seděla vedle, popíjela kafíčko , a pan manžel to ze své gáže na nějaké vyšší pozici všechno platil. Čili paradigma chlapa jako pána tvorstva ve společenském žebříčku fungovalo.

Společnost se změnila dneska ani tu služku leckde nemaj (ani by si na ní nevydělali) , a paní taky většinou pracuje a navíc má na starosti děti a vaření. Takže k nějaké změně rozdělení povinností v rodině dojít muselo. Ale jak, to si musí vždycky dohodnout ti dva mezi sebou..

Oxymoron

V křesťanství je to jasně dáno: žena následuje muže.
O islámu se snad nemusíme vůbec bavit.
Judaismus, hinduismus a šintoismus totéž.
To, že je nějaké ženě tolerováno chování, jež by muži neprošlo rozhodně neznamená, že by se posouvala do role pána tvorstva.

Skateman

Muž má k vládnutí geneticky lepší dispozice. U všech kolektivních živočichů na této planetě (sloni, antilopy, lvi, vlci…) tlupu vede vždy samec. Člověk je jediný kolektivní tvor na planetě, který se bláhově pokouší zákonům přírody vzepřít. Nejspíš i to je jeden z důvodů, proč se naše civilizace plným tempem řítí do zkázy.

Mapel

Pánem všeho je obecně příroda. Co člověk dlouhé doby buduje, tak přírodní živly za pár sekund smetou.

Rita 2

Musím plně souhlasit se svou kolegyní Tanrou. To co v současnosti nám ženám projde, o tom si chlapi můžou nechat jen zdát!
Když se v lese u rybníka celá svléknu a opaluju se na Evu, nikdy se mi nestalo, že by mně někdo nadával!
Ale viděla jsem, že když se v tom samém rybníce na Adama koupali nějací procházející čundráci, přijeli si pro ně poldové a napařili jim pokutu za veřejné pohoršování.
Když jedu vlakem, normálně si dávám nohy na protější sedadlo. Nikdy se mi nestalo, že by to průvodčímu sebeméně vadilo! Ale už jsem několikrát viděla, že když si takhle sedne nějakej mladej kluk, že to průvodčímu vadí a hádá se s ním kvůli tomu.
Takže pánové smiřte se zkrátka s tím, že vyšší společenskou prestiž mají ženy!

Tanra

Pánové, myslím, že už jste to totálně prošvihli! Toxine, divím se ti, že se na něco tak jasného vůbec můžeš ptát. Už dávno jste na druhé evoluční příčce a v příštím tisíciletí to bude ještě horší!
Uvedu jen dva příklady z firmy, kde pracuji:
Měla jsem delší telefon a abych si udělala pohodlí, tak jsem si polovinou zadku sedla na roh svého psacího stolu. V tu chvíli kanceláří prošel nejvyšší šéf, který je známý pes, protože potřeboval něco probrat s kolegyní. Jen mi hlavou pokynul a víc si mně nevšímal.
Když ale jindy viděl takhle na stole sedět jednoho mého kolegu, tak ho parádně seřval, že není doma ale v práci, tak ať si tu svou pr*el neválí na stole a ať si okamžitě sedne slušně.
Ale moje pr*el rozvalená na stole mu vůbec nevadila! Na ženu si zkrátka netroufl řvát, kvůli takové hlouposti ale na chlapa klidně řval!
Druhý příklad:
Má kolegyně je kuřačka a tak chodí kouřit na dvůr. Když ale prší, klidně si zapálí v kanceláři a ještě si k tomu normálně hodí i nohy na stůl. Už ji tak viděl snad každý vedoucí a nikdy jí nikdo neřekl ani slovo.
Když ale jeden z šéfů viděl sedět mého kolegu s nohama na stole, a to bylo o pauze, upozornil ho, že jestli ho tak přistihne ještě jednou tak má padáka. Jiný z mužů se taky v zimě nechtěl trmácet až na dvůr a tak si tu cigaretu zapálil na chodbě u otevřeného okna. Vyfasoval 2 000 pokuty a varování, že příště bude bez odškodného propuštěn.
Zkrátka – věci, které mně a mé kolegyni normálně prochází, protože jsme ženy, si muži vůbec nesmí dovolit!
Tak doufám, že jsem tu tvou otázku už zodpověděla.

eva wexlie

Jsem ženská, jsem hulič😇, firmu nemám, ale kdybych měla, tak tu buranku bez základní výchovy vyrazím rovnou. O.k. nohy nahoře budiž, dlouhé sezení škodí zdraví, ale hulit u toho a ostentativně se předvádět, že na ní nikdo nemá, tak to je humáč a neúcta ke kolegům. Kdyžtak ji ještě kupte barový pultik, aby v práci netrpěla. Vaši šéfové jsou asi taky trochu vadní. Ostatně naprosto v každé době platí, že drzé čelo je lepší než poplužní dvůr. Každopádně to musí být blbka. Tyhle fetky chtějí nahradit chlapy? Možná to bude snadné, muži mizí a zůstávají jen „to“. Tohle ovšem není případ emancipace, proti jejíž extrémní verzi zásadně jsem, ale totální debility.

Toxin

Eva
Jste asi čestná vyjímka. Podle mých zkušeností si ale 90% ženských užívá plnými doušky ten fakt, že na ně nikdo nemá! Je to logické. Proč by si ty „ženské“ výhody neužívala, když ví, že se šéfovi líbí a že jí to projde. Ženy vždy využívaly svůj půvab k tomu aby měly lehčí život než muži. Nic na tom nezmění ani to, že vy to odsuzujete.

Filip84

Tanra: Jako není voják jako voják, není chlap jako chlap. Vůbec nic ve zlém, a bez urážky, ale co čekáš od kancelářských krys!? Herr Švec, by mě jeblo, sedět celý den za compem a dělat práci „sekretářky“.

Jo, byla doba, kdy písařina byla ryze mužskou záležitostí: před Velkou válkou. Ano, protože takový písař, tedy krom toho, že musel být gramotný, což tehdy ještě pořád nebylo úplně standardem, musel ovládat krasopis, aby to po něm taky někdo přečetl, že, protože se to rozesílalo po celém mocnářství, a to byl kus Evropy – celé Uhry, Bosna a Hercegovina, Rakouské přímoří, Kraňsko, no, hodně velký kus Evropy. A v rámci Předlitavska se vůbec nepřekládalo, nebylo to zvykem – prostě jeden český soud psal druhému, moravskému, německy, ten mu odpovídal česky. Však podle Verneuerte Landesordnung jsou si jazyky rovny.

To bylo, dřív. Dřív bylo všecko, máslo bylo, mléko bylo, v Moskvě viděli i maso a výstava je putovní. Dřív. Dnes je jiná doba, host vyhazuje vrchního, a maje ty rozličné osobní zkušenosti s ouřadem, soudy, etc., tak kde všude jsem viděl chlapa dělat kancelářskou práci typu zapisovatelka, referend ouřadu práce, nebo třeba na odboru dopravy agenda registru řidičů atp., tak to byli „jiní“ chlapi.

Jo, k těm si to chefové mohou dovolit, k nim ano. Já bych mu řekl, že je zmrd, že baby tady vypalují zobák normálně s nohama hore, a mne bude jebat, že pálím u okna, čurák!? Tak ať si strčí odstupné do prdele a že zítra nepřijdu. 👿🤷‍♀️

A věř, že už jsem něco podobného v životě udělal, a ne jednou, a k vůli menší věci, než tomu, co popisuješ. Jenže, kancelářské krysy to neudělají, nikdy to neudělají. A chefové to vědí! Tak? 👌😀

Rixana

Filip 84

Nepochopila jsem ani slovo. Souhlasíš s tím, že ženy mají vyšší prestiž nebo nesouhlasíš?
Zkus to znova a tentokrát stručně.

Ametyst

Disraeli: Amen.:-)

Toxin

zjentek

A přesně to je ten problém! Přesně tam jsem tou otázkou směřoval!

Toxin

Pepa 25

O emancipaci tady nikdo nemluvil. Už často jsem se setkal s tím, že se pojmy „emancipace“ a" společenská prestiž" zaměňují!
Emancipace znamená, že ženy můžou vykonávat i dříve mužské práce a mají nárok na stejný plat. Proti tomu nikdo rozumný jistě nemůže nic namítat!
Společenská prestiž je něco úplně jiného.
Asi před pěti lety proběhl v USA tento soud:
Na jednom koupališti na dámských šatnách tekla sprcha. Poslali tam instalatéra aby ji šel opravit. Jenže ty ženy nikdo nevaroval. Ty toho pochopitelně využily a podaly žalobu za psychické trauma a znevážení důstojnosti, protože je ten instalatér zahlédl nahé. Ředitelství vodního parku každé ženě, která v tu dobu v té šatně byla muselo vyplatit slušné odškodné.
Jenže ve stejnou dobu se v pánských šatnách pohybovala uklízečka, která tam utírala mokré louže. Když se o tom soudu muži dozvěděli ze zpráv, někteří toho chtěli samozřejmě také využít.
Ale jak ty bystřejší už správně tuší, vedení vodního parku jim zvysoka nas*alo!
Do šatny herečky Julie Robertsové jednou vstoupil poslíček s květinami bez zaklepání. Ta ani nebyla nahá, byla jen ve spodním prádle. Vedení studia muselo Julče vyplatit půl milionu aby na své „psychické trauma“ zapomněla a byla schopna ten den ještě natáčet. A to Julča původně jako odškodné požadovala celý milion ale nakonec projevila „velkorysost“ a nechala se ukecat jen na polovinu. Kdyby do šatny herce, který by byl jen v trenýrkách vstoupila žena, nedostal by ovšem od nikoho nic.
Když se v USA dívá muž na nahou ženu bez jejího předchozího souhlasu, jedná se o psychické trauma a žena má nárok na bezplatnou návštěvu psychoterapeuta. Tu návštěvu jí hradí stát a navíc může (a většinou to i udělá,) muže žalovat o finanční náhradu.
Když se dívá žena na nahého muže bez jeho předchizího souhlasu, nejedná se vůbec o nic a ten muž si může stěžovat leda tak na hlavním nádraží.
A přesně tohle je „společenská prestiž“ a přesně o tomhle původně měla být má otázka, jenže ji bohužel jen málokdo správně pochopil.

Toxin

GM

Zopakujme si nejdříve, co název matriarchát přesně znamená.
V té době kdy byl matriarchát, totiž ještě neexistoval pojem "znásilnění. "
Když ve skupině lovců byla nějaká žena hezčí než jiné, bylo normální, že během jenoho večera se na ní vystřídali všichni muži z její lovecké tlupy. A nikoho z mužů by ani ve snu nenapadlo, ptát se jí, jestli s tím souhlasí.
Je tedy logické, že když porodila, nikdo nemohl vědět kdo je otcem. Jistá byla jen matka – odtud tedy pojem matriarchát! Dítě bylo dáno na starost matce a muži z tlupy se o něj zajímali pouze tak jak kdo chtěl, někdo více, někdo méně a někdo vůbec!
V té době se ženy nedokázaly samy uživit. Neměly fyzickou kondici aby oraly pole, ulovily divočáka nebo jelena. Byli to muži, kdo domů nosil jídlo. A ten kdo domů nosí jídlo, ten taky rozhoduje. A tak si muži mohli se ženami dělat naprosto co chtěli a někdy to i nelítostně dělali!
V některých krajích byly dokonce ženy, když už je nikdo z tlupy nechtěl na sex a byly už moc staré na to aby měly děti, zabíjeny aby neujídaly jídlo.
V těch dobách byla žena pouze sexuální hračka a opatrovatelka dětí, když muži byli na lovu. Jinak byla bezcená a neměla žádné rozhodivací právo!
Takže si ti dovolím nepatrně oponovat. V té době byli muži opravdu neomezenými pány tvorstva!
Období matriarchátu bylo pro ženy jedním z nejponižujících období v dějinách civilizace!
Jakési první nepatrné rozhodující pravomoci ženy získaly až o mnoho tisíc let později, když lidstvo vynalezlo sňatek a ženy se začaly vdávat.
Ty inteligentnější ženy totiž brzy přišly na to, že s jedním mužem se dá celkem snadno manipulovat!
Ale to už je úplně jiná historie.

Toxin

Václav Zeman

Z vaší odpovědi, není vůbec jasné co je přesně dobře.
Žijeme v jednadvacátém století, tedy ve století, kdy je nejvyšší delikvence mladistvích v historii, nejvyšší spotřeba omamných látek, stále stoupající domácí násilí a nejvyšší rozvodovost.