Tonda Káňa

Myslíte si, že matematika je královna věd, ta nejexaktnější věda, tj. není postavena na víře?

OTÁZKA MI BYLA SMAZÁNA ZA „VULGARITY“, ALE JÁ SE NEVZDÁM…

K otázce mě inspiroval Filip84, který napsal, že pokud jde o vyšší matematiku (kde není jen 1+1 a procenta atp.), tak ta je také otázkou víry, jako například astrologie.

Já nemám vystudovanou matematiku, jsem dělník, ovšem o vědu se ve volném čase zajímám a s pomocí online kurzů jsem byl schopen se i dostat na nízkou úroveň VŠ matematiky. Považuji se tedy za samouka, za samovzdělance. Proto také vím, co SKUTEČNÁ matematika obnáší – ne ta ze zákkladní školy a ze SŠ, kde se jen bezduše počítá.

Skutečná matematika je postavena na pevných základech. Vše stojí na tzv. axiomech, což jsou věci, které se nedokazují, která prostě akceptujeme, jako že např. dvě různoběžné přímky se protínají v jednom bodě. Ovšem tyto axiomy jasně platí, tedy nejde o otázku víry. Asi nikdo by nerozporoval, že různoběžné přímky se protnou ve více než jednom bodě…

Např. Pythagorova věta, to není otázka víry, v Euklidovským prostoru platí, protože se exaktně matematicky dokázalo, že to platí. Známý příklad je, že nejde roztřetit úhel pomocí kružítka. Je to dokázáno, pomocí logických úvah a výpočtů, i přesto se někteří snaží to relizovat. No hodně štěstí…

Zkrátka, matematika je exaktní. Fyzika také, ovšem tam si nikdy nemůžeme být jisti, zda naše teorie není nedokonalá pro nějaké případy, třeba pro velké rychlosti (ale pořád je to postaveno na experimentech, ne jako astrologie!). Ovšem matematika není otázkou víry!

Ten, kdo tvrdí, že vyšší matematika je postavená na stejné víře jako astrologie ukazuje, že o tom ví ÚPLNÝ NIC a měl by držet PUSINKU 😂🤣

Jaký na to máte názor? Souhlasíte? Nebo máte argumenty proti? Rád si je přečtu. 👍

Nejlepší odpověď
Drap

Souhlasím. Nebudu to znovu vypisovat, už jsem to jednou pal. Dost mne ale překvapuje to smazání. Otázky od Filip84 jsou plné vulgarismů, urážek a nepravd a ty zůstávájí!

Další odpovědi
EKSOT123

Odpovím znovu. Ano, principy exaktní matematiky by nás měly učit držet se pravdy a nesejít s cesty. Pak by nebylo tolik proudů názorových, politických, náboženských,… Rozdílné názory by pak nesloužily k jejich prosazování a konfliktům, ale k postupnému hledání pravdy a jejich sjednocování.

K té víře, koukni třeba na toto video,
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=BLl0RTbVfZY
jdou tam nastavit i české titulky. A to je jen střípek problému matematické neschůdnosti ateistického směru. Řekl bych ti podobných oblastí víc a dohromady to vychází, že vesmír bez inteligentní stvořitelské bytosti je tak nepravděpodobný, že z matematického hlediska by se k němu přiklonil jen úplný hlupák ochotný věřit všemu.
K té astrologii, jsem tradiční křesťanské víry, takže bych k tomu měl být opatrný. To také jsem. Přesto, kdysi jsem měl pracovat u lidí duchovního zaměření shodného s uživatelem df (u toho směru je problém, že kromě astrologie zahrnuje i spoustu dalších věcí, které se tváří jako křesťanské, ale ve skutečnosti se snaží křesťanství anulovat.) Zaujal jsem tedy dopředu k jejich názorům jednoznačně odmítavý postoj, abych se trochu obrnil. Jenže mi nezávisle na těch lidech bylo více podivuhodnými způsoby ukázáno, že astrologie má pravděpodobně určité reálné základy. Tedy z vědeckého hlediska se astrologie zdá jako totální nesmysl, přesto to tak zřejmě není. Problém také je, že ani nejpokročilejší astrologové sami vůbec neznají vnitřní principy, na kterých by to mohlo fungovat (samozřejmě mají své teorie, ale to je vše), jsou to pouze uživatelé. Navíc nejednotní. Něco jako, když bys orangutana posadil k počítači a naučil ho hrát nějakou hru. To se sice naučí, ale v globálu nemá tušení s čím pracuje. Ovšem běžné horoskopy v novinách jsou slátaniny, netuším kam na to chodí.

EKSOT123

Sice jsem protichůdných postojů než ty nebo df, ale přijde mi zábavné, jak v reakci na tebe se tu df několikrát pokusil zpochybnit exaktnost matematiky způsoby, které s matematikou nemají nic společného. Konkrétně se sčítáním. Aspoň je tedy legrace. 😁

Tonda Káňa

No jo no, co bys taky od něho chtěl… Na víc než na ty svoje sračky se nezmohl 😅

Tonda Káňa

Drape, naprosto souhlasím…