Rokio

Myslíte si, že je vhodné se řídit podle kategorického imperativu?

Co myslíte? Je tohle pravidlo dobré?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo se podívat do archivu Odpovědí.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/v-cem-myslite-ze-lide-v-dnesni-dobe-nedodrzuji-kategoricke-imperativy
--

Opět nepřesný dotaz. Autorem kategorického imperativu je Imanuel Kant, ale v širším slova smyslu pravidla morálky platí v každé společnosti. Z toho plyne, že by se měly dodržovat určité . mravní zásady a normy, ale plnit svědomitě i základní povinnosti, dodržovat kázeň.

Nebo si myslíte, že když se lidé starají jen o sebe, nemyslí na druhé, jsou lhostejní, mají zaběhnutý způsob myšlení, na první místo staví peníze, uzavírají se do sebe, závidí, věří, že jen oni jsou neomylní, jen oni mají pravdu, jsou netolerantní atd., že je to v pořádku?

Kantův kategorický imperativ je výzva k jednání. Jednej tak, jak chceš, aby ostatní jednali vůči tobě.
Nelze lhát, i když lží by šlo dosáhnout cíle, ale není to morální. . Je to základní princip K. morálky .

I když často je třeba zvažovat – zda jednat v souladu se zákonem, ale třeba proti lidskosti.

Měl jste k otázce doplnit, co si myslíte vy. Chodíte do školy, znáte lidi, sledujete třeba TV, čtete zprávy, občas vložíte otázku na podobné téma, byť nepřesnou, takže můžete posuzovat, hodnotit chování nejen podle přirozené K. morálky.
.

Další odpovědi
Drap

Dobré je určitě ne však u všech jedinců

Šidlo

áno.....ale! vždy ho treba konfrontovať s realitou a s potrebami ľudstva

princípy nie sú dôležitejšie než ľudia.....fanatici ešte trvale udržateľné dobro nevypotili…zato nekonečné vojny a utrpenie…to im ide.....lebo dávajú princípy pred človeka (to, že tie princípy sú často to jediné, čo majú je druhý problém)

a čo sa týka filozofov a ich teórií: odkedy Kanta odmietla istá slečinka, doživotne sa neoženil a nadával na ženy aj na manželstvo...­..takže filozofovať, ale s mierou a sebareflexiou­…mudrovať o živote je vždy ľahšie než žiť v realite

MK44

Určitě děláte dobře, že o něm přemýšlíte. Myslím, že děláte dobře, když jej zařazujete do svých pravidel jednání. Ale nečiňte tak příliš fanaticky. On svět a mezilidské vztahy jsou přespříliš složité, než aby se daly plně obsáhnou jedním zjednodušujícím morálním pravidlem.