zizoň

V čem myslíte, že lidé v dnešní době nedodržují kategorické imperativy?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, které kategorické imperativy máte na myslí.

V čem je nedodržují? Nechovají se tak, jak to imperativy vyžadují. Nejsou si vědomi, žes by se chovali nějak špatně, starají se jen o sebe, nemyslí na druhé, jsou lhostejní, mají zaběhnutý způsob myšlení, na první místo staví peníze, uzavírají se do sebe, závidí, jen oni jsou neomylní, jen oni mají pravdu, jsou netolerantní atd.

Jistými imperativy je i Desatero božích příkázání o pravidlech morálky. Již jsem několikrát uváděla – jsou platná i pro nevěřící, vždyť jde o to, jak se chovat k ostatním lidem, jak konat dobro, vyhýbat se zlu.

Jinak I. Kant vydal Kategorický imperativ – výzva k jednání. Jednej tak, jak chceš, aby ostatní jednali vůči tobě. Nelze lhát, i když lží by šlo dosáhnout cíle, ale není to morální. . Je to základní princip morálky .

Ale často je třeba zvažovat – zda jednat v souladu se zákonem, ale třeba proti lidskosti.

Zkuste se sama zamyslete. Chodíte mezi lidi, sledujete TV, zprávy atd., takže můžete posuzovat, hodnotit, co se vám líbí nebo nelíbí. Něco byste udělala jinak ..

Další odpovědi
gecco

Mno – myslím, že bys mohla uvést kontext…
😉
Máš napsat za domácí úkol esej, fejeton a nebo filipiku?