DandrdaMan01

Můžu se jako Čech považovat za bilingvního?

Zajímalo by mě, jestli se jakožto Čech můžu považovat za bilingvního – čeština a slovenština. A to samé z pozice Slováka.
Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesná.

  1. Bilingvismus se může týkat jedince, např. pokud pochází ze smíšeného manželství rodičů různé národnosti.
  2. Pokud někdo získá znalost druhého (dalšího) jazyka až po nabytí znalosti prvního jazyka se označuje jako sekvenční bilingvismus.

Projděte si odkaz, dovíte se víc, čeho se vaše dvojazyčnjost týká, kdy jste se druhý jazyk naučil.

http://ruce.cz/clan­ky/46-co-je-to-bilingvismus

Ad 1. Pokud je váš otec Slovák a matka Češka, nebo naopak a mluví na vás způsobem – jeden rodič, jeden jazyk, tak ano. Rodič by měli na dítě mluvít jedním jazykem, a to svým mateřským. Dítě pak mluví dvěma jazyky a rozumí jim.

Nebo ad 2 – mluvíte-li aktivně dvěma jazyky, tak je to možné., pokud jste se druhý jazyk naučil, později. Je to sekvenční, , takže trochu jiné než varianta 1.

Další odpovědi
Drap

Teoreticky ano. Pokud pocházíš ze smíšeného manželství nebo jsi vyrůstal od narození ve dvojjazyčném prostředí. Ale u kombinace češtiny a slovenštiny se tento výraz zpravidla nepoužívá.

aliendrone

Ano, můžeš. A jestli nechceš, aby u nás místo v Maďarsku Slováci uskutečnili svůj první experimentální atomový výbuch, tak to tak nech být!! ;) :D :D

Jen malá připomínka – nejsem si jist nakolik musíš ovládat jiný jazyk, abys byl uznán z bilingvního, nicméně pokud následující slova přeložíš do češtiny (rychle z hlavy) alespoň 12 z 15, myslím, že bilingvní jsi. ;) :)

kefka, cintorín, glej, ťava, rasca, vrecko, rura, skrutka, marhuľa, rušeň, topánočka, morka, bozkávať, udiareň, hydina

Držím palce! BTW – je ještě NĚKDO DALŠÍ bilingvní s ohledem na výše napsané kritérium, tedy přeloží z hlavy RYCHLE a správně 12 z 15? ;) :D :D
(„led“ je samozřejmě předem diskvalifikována a to proto, že život je svině a NENÍ spravedlivý a navíc jsem ALIENDRONE! ;) :D :D)

marci1

Pokud jsou tví rodiče české a slovenské národnosti a mluvíš dvěma jazyky, tak ano. 🙂