Lorelai

Můžu do hlavní knihovny přinést knihy které nechci?

Dala bych je třeba do nějaké krabice a oni by si to pak přebrali, jestli to chtějí nebo ne. Vím, že u nás v městské knihovně to tak jde, ale jde to i v té hlavní v Praze?
Děkuju

Nejlepší odpověď
annas

Není to tak jednoznačné. Možností je víc – Jak naložit s nepotřebnými knihami se dovíte z odkazu..

Přístup té které knihovní instituce se bude lišit a je dobré se předem informovat o tom, zda knihovna od čtenářů knihy přijímá. Obecně bývá rozdíl v tom, když chce čtenář darovat jednu dvě knihy a když se potřebuje zbavit celé knihovny se stovkou knih. V takovém případě je lepší se spíš dohodnout s nějakým antikvariátem.

Ale malé množství knih zpravidla knihovny přeberou. Například Pražská městská knihovna má nově ve svých pobočkách černé plastové boxy s nápisem Dejme knihám další šanci, kam je možné knihy odložit. Knihovna takto získané knihy protřídí, a ty, které se jí budou hodit, zařadí do svého fondu. Ty ostatní dá volně k rozebrání na místech označených Čtenáři čtenářům. Tato místa jsou ale jen ve vybraných pobočkách. Městská knihovna upřesňuje, že by mělo jít o knihy nové, tj. vydané v uplynulých pěti letech a čtivé žánry: detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červená knihovna.

http://ekolis­t.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/sance-pro-nepotrebne-knihy-knihotoc-verejna-uschovna-nebo-knizni-bazar

Další odpovědi
Pájo

Zeptejte se přímo tam… ale nevidím důvod, proč by to nemělo jít.

ahold

Ve většině pražských poboček existuje služba: ČTENÁŘI ČTENÁŘŮM.
Knihovníci darované knihy posoudí co do stavu a vhodnosti a dají na nějaké místo k volnému odběru.

Sůwa

V naší knihovně je krabice s nápisem " čtenáři čtenářům". Já se potřebovala ale zbavit většího množství knih po tchýni a podařilo se mi to prostřednictvím vězeňského psychologa uplatnit v kriminálu 🙂