bolak

Můžou si Romové vybrat sociální dávky zpětně?

Někde jsem četl příběh o bezdomovci, o kterém se nějak delší dobu nevědělo, ale po dvaceti letech si nechal obnovit občanku a dostal milion a půl důchodu. Funguje tohle i u sociálních dávek, podpory v nezaměstanosti, přídavků na děti, příspěvku na bydlení atd?

Nejlepší odpověď
kapka

Možná to nebylo v ČR a možná ten příběh nebyl ani pravdivý. U nás to určitě takto nefunguje. Nějaká lhůta pro zpětné vyplacení dávek existuje, pokud si nepožádáte včas, ale jsou to řádově měsíce, určitě ne dvacet let.

Podmínky pro vyplácení dávek jsou stejné pro Čechy i pro Romy, evidence kdo je kdo neexistuje.
Doplňuji:
Stále trvám na tom, že v ČR neexistují zákony, předpisy ani nařízení, které by říkaly: Jsi Rom, máš nárok na ty a ty dávky, jsi Čech, máš nárok na ty a ty dávky.
Jinak pokud někomu poskytuji sociální pomoc mohu ji nastavit více či méně dostupnou. Pokud ji nastavím tak, že bude velmi obtížné ji dostat, stane se, že ji nedokáží získat ani lidé, kteří se opravdu dostali do nouzové situace a nechtějí ji zneužívat. Pokud ji nastavím přístupnější, tak aby plnila svůj účel, vždycky se najde někdo, kdo toho bude chtít zneužít a občas se mu to i povede. Bílé ovšem nevyjímaje.
Otázka byla položená jasně, tedy zda mohou to či ono Romové, tedy všichni Romové, jasně jsem odpověděla že ne a nemají jiné předpisy.
Jednou jsem viděla koně sežrat kousek vepřového řízku, můžeme polemizovat, co ho k tomu vedlo, ale nezačnu přeci od té doby tvrdit, že všichni koně se živí řízkama.

Další odpovědi
Drap

Ale i tak jsem přesvědčen, že romové můžou téměř všechno

hanny 2

ad kapka – strašně ráda bych tomu věřila,ale myslím si,že to tak není!Pro Romy jsou v tomto státě úplně jiná pravidla!

johana 56

Když jich je pět a vběhnou na sociálku či jiný odbor,divil byste se kolik můžou dostat i několik let zpátky..Není to rasismus,ale tvrdá realita,bohužel.

jmhad

Souhlas s tím,že cikáni mohou vše.Já se ale oněm úředníkům, resp. převážně úřednicím, ani moc nedivím.Ono když se přihrnou minimálně dva tito naši spoluobčané – sami nikdy nechodí – a začnou se svými požadavky a argumenty a další horda řve na chodbě, každý jim raději vyhoví,aby je měl pryč z baráku. A to je přirozená taktika tohoto etnika.
A malé doplnění – podle mého nejlépe jejich naturel popisuje ve svých povídkách Jaroslav Hašek.A ten také ještě neznal slovo Róm,ale jen a pouze cikán a u toho zůstávám i já a vůbec to nepovažuji za něco urážlivého.