Tabea

Můžete ve zkratce uvést hlavní rozdíly mezi tzv. rovnou daní a tzv. progresivní daní?

Vím, že rovnou prosazuje pravice a progresivní prosazuje levice.

Nejlepší odpověď
Kepler

Progresivní daň: čím vyšší daňový základ, tím vyšší % zdanění. U rovné dani je % u všech daňových základů stejné.

Další odpovědi
elkon

Při rovné sazbě daně podléhají příjmy občanů s podprůměrnou mzdou i občanů s nadprůměrnou mzdou stejné sazbě daně. Při progresivním zdanění podléhají nadstandardní příjmy vyšší sazbě daně než podprůměrné. … Daňová povinnost občanů na dani z příjmu fyzických osob je v Česku jedna z nejnižších.

Dochy

Jak píší kolegové.
Rovná daň – všichni platí řekněme 15%.
Progresivní – řekněme do 200.000 ročně 10%, 200.000–300.000 15%, 300.000–500.000 30%
Reálně: u nás i ta „rovná“ daň bude díky slevám na dani a nezdanitelnému základu vždy alespoň částečně progresivní.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Dochy: navíc máme progresi nazývanou „solidární zvýšení daně“