Srandista

Můžete porovnat seznamování za komunismu a v současnosti? Jaké jsou největší rozdíly?

Nejlepší odpověď
Mr. Marek

Rozdíly jsou takové, že v dnešní době (nemyslím přímo v té, které se nacházíme) jsou větší možnosti v seznamování. Jinak je to dost individuální. Vzhledem k emancipaci se vztahy trošku změnily. Hlavně dávej pozor na nostalgiky, kteří ti budou říkat, jak to bylo všechno úžasné a lepší.

Další odpovědi
Hlada

Největší rozdíl vidím ve věku. Dřív se lidé seznamovali ve škole, při sportu, koníčcích a různých společenských akcích, kterých se pořádalo nepřeberné množství. Sňatky se uzavíraly brzo po škole, vysokoškoláci často ještě v době studia. Kdo neměl známost po dvacátém roce, měl už obtížný výběr. Byly ještě inzeráty v novinách i jakýsi počítačový výběr, myslím ale, že to bylo spíš pro nějak hendikepované.
V dnešní době se lidé seznamují celý život, účelem často není společný život, ale jen občasné trávení volného času. K seznámení se používají různé seznamky, za známost se často považuje jen posílání zpráv a fotek.

GM

Největší rozdíly? Když se za komunismu dva seznámili, většinou se po nějaké době vzali, založili rodinu, pracovali, děti vychovávali a starali se o ně. Nebyli feťáci, nemakačenka, závislosti na automatech, neplatiči alimentů a podobný odpad.

da ny

Ke komunismu se komunisté v socialistické společnost nedopracovali :D

Hlavním rozdílem byl osobní kontakt a vzájemná ústní komunikace.

Závislí (drogy, fety) byly, ale v daleko menší míře. Neplatiči výživného skončili
ve vězení. Tam se muselo také pracovat (všichni jsme měli právo a povinnost pracovat) a výživné na děti bylo odesíláno k rukám matek.
Jinak by v r. 1986 nevyšel besceler, román MEMENTO R. Johna.
P. Frýbort by nenapsal Veksláka (po roce 1989 Vekslák 2, aneb malý český bordel).
13 leté děti se „nekácely“, že ještě nemají holku/kluka.

Lidé byli opravdu klidnější, šťastnější měli práci, dočkali se státního nebo
podnikového bytu, stát podporoval i ty co si stavěli domky a vily.
Mladá manželství a samoživitelka měla výhodné půjčky (30, později 50 tisíc). Za ty se vybavil celý byt i domácnost. Při narození dítěte se odečetly 4 tisíce z dluhu.
Mladí partneři nebyli vystaveni dnešnímu stresu, menšímu pracovnímu vypětí.

ROZVOD a být svobodnou matkou byla ještě v 8O. letech „ostuda“.
Společnost se na ně „koukala skrz prsty“. Tak se vše zametalo doma pod
koberec a pod sukni.
Kdo na to měl povahu a měl co, „ojrádal stát“, v zaměstnání, družstvu, státním

statku/podniku. Takoví se drželi hesla: „Kdo nekrade, okrádá rodinu“.

K rozsáhlejší odpovědi mne inspirovaly některé z odpovědí a diskuze. :)))

dudu

Za komunistů se kontakt nejlépe navazoval rčením „soudružko, já tě potřebuji politicky“ a dnes slovy „hele číčo pojď si šlehnout“. Nebo se mýlím.

orwell

Za komunismu se seznamovat dost dobře nešlo, protože nikde doposud nainstalován nebyl. Existoval pouze socialismus, komunismus neměli ani v SSSR. Ale tohle je už klasika. Tento omyl šíří i média a slyšel jsem to i z úst V. Klause st.
To je jako nazývat v současné době opakovaně V. Klause st. „pane prezidente“, jak se stalo ne zas tak dávno v TV Prima.
Tak si zapamatuj, Srandisto, že existovali komunisté, komunistické strany, ale komunismus jako takový ne, tak daleko to nedošlo.

Kelt

A většinou si oba rozuměli, protože zde byli Češi a Slováci, takže nebyl problém navázat kontakt na ulici a buď se dohodli nebo ne.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

dudu

Ještě jsem si vybavil, že díky socialismu a jeho plánovitému řízení se nechodilo nakupovat, nýbrž se prakticky všechno shánělo. S tím souvisely všude přítomné fronty a zde, při stání třeba na balíček toaleťáku, bylo ideální místo k navazování známostí.

Mr. Marek

orwell: Hledáte chyby, kde nejsou. Za komunismu je jinak řečeno za vlády komunistů. stejně jako v Itálii za fašismu. Z etického hlediska je oslovení ,,pane prezidente" správné.

orwell

Mr.Marek: Nehledám chyby kde nejsou, ale právě naopak. Každá společenskoeko­nomická formace má svoje charakteristické znaky, které ji odlišují od ostatních. Myslím si, že už před cca 6 lety je zde na Odpovědích docela dobře popsala annas: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-komunismem-a-socialismem
Takže žádný komunismus v plném slovasmyslu nikde dosud NEBYL!
Ale samozřejmě existovali komunisté zastávající myšlenky komunismu, které se snažili uvést v žívot, leč marně. Taky je pravda, že komunistická strana měla tehdy vedoucí úlohu ve společnosti, což nijak nerozporuji, ale ani to neobhajuji.
A ještě maličkost: pokud oslovím v politické diskuzi někoho PANE PREZIDENTE, rozumí se tím mezi normálními lidmi, že se jedná o osobu zastávající v tuto dobu tuto funkci. Prezident je v danou chvíli pouze jediná osoba a tou pan Klaus už nebyl a není. A taky doufám, že už nikdy nebude. Takže bych do toho netahal žádnou etiku, je to velmi jednoduché. Slušelo se oslovit ho pane Klausi, nebo pane profesore, event. bývalý prezidente či exprezidente (což je poněkud zvláštní), ale ne pane prezidente. Všimlo si toho víc lidí a taky se ozvali.

NoFear

Popsala nebo opsala (čili zkopírovala)?
Jasně, že komunismus v praxi nikdy nebyl. Ale ten společenský systém, který je v praxi se o komunimus snaží (a dokonce si myslí, že funguje) a vždy je to „komunistická diktatura.“ Názvů a odvětví to má několik, podle zastánců, marxismus, leninismus, stalinismus, komunimus, maoismus, čučche, titoismus, socialismus, tržní socialismus, bolševismus, a nějaké jejich mixy. To vše by se dalo označit jako komunismus nebo něco, co je tomu blízké. Že v praxi nikdy nebyl onen utopistický komunismus (protože to není možné) je celkem jedno.
Říkat „byli komunisté, komunistické strany, ale komunismus ne“ je zbytečné tahání se o slovíčka. A co jsou tedy komunisté nebo komunistické strany? Přece stoupenci komunismu. Jenže pokud jsou stoupenci něčeho, co ani neexsituje a nemůže, tak by se tak přece taky neměli označovat. Buď se to bude označovat se vším všudy (včetně označení pro společnost) nebo pro nic. A když vládnou komunisti/komu­nistická strana, tak co je to pak za režim? (Hádej 2×).
Pokud chceš víc slovíčkařit, tak komunismus je ideologická/u­topistická/hy­potetická společnost… a druhé označení je pro politický režim a systém, který ovládají komunisti.
Pokud se říká, že byl komunimus, tak se tím myslí, že byl komunistický režim. To je všechno. A on to je komunistický REŽIM. Zkráceně komunismus.
Čili komunismus nepopisuje pouze tu ideologickou společnost, ale taky politický režim, ve kterém vládnou komunisti.
Komunismus má zkrátka a jednoduše víc významů a definic a záleží z jakého pohledu se an to díváš. Označení, že je nebo byl někde komunismus, není vůbec chybné. Je to pravda – I KDYŽ tam neesxistuje ona „pravá“ komunistická společnost.
Zbytečné slovíčkaření. ;)

NoFear

… a ještě jsem zapomněl zmínit třeba tengismus nebo baasismus.

Mr. Marek

GM: Tady si zase někdo idealizuje dobu. Ano, komunisté vymýtili závislosti a dokonce lež a přetvářku…My děti ze stanice ZOO nebo jméno Radek John Vám asi nic neříká?

elkon

To není idealizace doby, ale fakta.

Mr. Marek

No, fakta opravdu ne. To je stejné jako tvrdit, že nebýt komunistů, tak sedláci dodnes užívají trakař a ruchadlo…naštěstí ta doba už je pryč.

JežíšKristus

Mr. Marek: Přesně, prý že nebyli feťáci a nemakačenka, tomu jsem se musel zasmát 😁

Mr. Marek

A taky nebyli lupiči, lenoši, šprti a bonzáci… a tak dále…

NoFear

… a lidi byli šťastnější, bylo víc práce, stát nebyl zadlužený, ekonomika šlapala.. :D :'DDD Zločin taky nebyl a psychopatové, či sérioví vrazi jsou jen v kapitalismu (jak rádí říkali v SSSR). :DD