luciano

Můžete mi někdo vysvětlit, proč se ve slově mlýn píše y, zatímco ve slově mlít se píše měkké i?

Nejlepší odpověď
annas

Musíte si zapamatovat., že mlýn patří do vyjmenovaných slov.

"Slova mlýn a mlít jsou hláskově i významově podobná, přesto se jejich pravopis různí, protože nejde o slova příbuzná.

Důvodem je rozdílný původ těchto slov. Podstatné jméno mlýn (mlynář, mlýnice) do češtiny přišlo ze staroněmeckého mulīn (v němčině dnes Mühle).

Sloveso mlít (stejně jako výrazy mletí, mlecí, mleč) pochází z praslovanského *melti. Již ve staré češtině došlo k přesmyku hlásek el (mleti) a zdloužení slabiky na lé (mléti); v ní se pak é zúžilo na í (mlíti)"

http://www.pro­ofreading.cz/mlit-nikoli-mlyt/.

Další odpovědi
leader

nauč se pravopis, jsou to pravidla a některá se musíš nadřít a nemá to vysvětlení :D Tak se s tím smiř

2k2o2s

mlýn je vyjmenované slovo po l, když to mlít vyjmenované ani příbuzné slovo není.
Sice to vypadá jako by se psalo ve slově mlít tvrdé y ale není to pravda.

kaacza0187

Mlýn je vyjmenované slovo. Občas s tím mám taky problém, dobrý je na procvičení https://www.jak-se-pise.cz/vyjmenovana-slova/ Jsou tam i diktáty a testy na procvičení, je to rychlý a účinný :)