I am devil

Můžete mě někdo vysvětlit když mám kadku volnou a k tomu je napsaný že: kladka volná mi práci ulehčí ,ale neusnadní já n

Doplňuji:
mě v tom nepříjde rozdíl vysvětlete mi to někdo prosím

Nejlepší odpověď
baghira

Abys volnou kladkou zvedl břemeno, které váží 100 kg, stačí ti tahat jen silou 50 kg. Hurá! Usnadnění!

Ale aby se ti břemeno zvedlo o 10 cm, musíš za to lano potáhnout 20 cm. Takže celková práce (resp. energie) je stále stejná – poloviční síla, ale dvojnásobná dráha (tření pro jednoduchost zanedbáme).

Pokud někoho nasírá, že uvádím sílu v kg a ne v N, tak jde o vysvětlení principu a ne matematické hrátky.

Další odpovědi
Michal Kole

Tak si to doma vyzkoušej 🙂 Odmotuj ze svého jízdního kola kolo a sindej pneumatiku a udělej experiment 🙂 Z vlastního pozorování se naučíš víc než biflovat definice, kterým ani nerozumíš.

u pevné kladky pouze se mění směr působení síly Když zvedáš bednu a dáváš ji do regálu, tak rukama tak působíš silou směrem nahorů.
Na pevné kladce pouze působíš silou směrem dolů, můžeš se na lano i zavěsit a působit celou svojí hmotností.

u volné kladky je fígl v tom, že působíš polovinou síly jen proto, že druhý konec špagátu je pevně uchycen a půlka síly jde jakoby „do zdi“.

Ona tam je ještzě tzv. účinnost co je vlastně součet vláknového tření po kotouči, čepové tření v ložsicích kola a ještě by se něco našlo.

Pájo

Spojením pevné a volné kladky, případně několika takových párů, vzniká kladkostroj:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Klad­ka
více snad pochopíš z textu a obrázků.