simonka

Může zaměstnavatel za stejnou práci zařadit jednoho strážného do jiné platové skupiny? Z 8 strážných?

Všichni pracujeme u jedné bezpečnostní agentury, vykonáváme stejnou pracovní pozici. Jeden strážný dojíždí cca 40 km a vyhovuje mu pouze noční, druhý kolega požádal z rodinných důvodů pouze o denní 12tky. Oba se domluvili, že si vyjdou vstříc a prohodili si směny. Takže jeden strážný dělá pouze noční a druhý pouze denní. Nikdy nebyly žádné problémy až nyní zaměstnavatel přeřadil kolegu, který pracuje pouze na denní ze II. skupiny do I. skupiny. Kolega s tím pochopitelně nesouhlasí, protože na denní je i více a náročnější práce než na noční, jinak odvádíme stejnou práci. Zaměstnavalet s tím nesouhlasí a nechce ho zařadit zpět do II. skupiny i když kolega byl celou dobu ve II. skupině, jde o diskriminaci atd. Poradíte, jak má postupovat a na co má nárok?? děkuji.

Nejlepší odpověď
da ny

Domnívám se, že může. Může vše. On si to zdůvodní…
Nesmí poskytnout nižší mzdu, než je v daném oboru obvyklá.
Zaměstnanec může mít individuální mzdu. Zejména, když o zaměstnance
stojí (nebo je z přízně ;)). Může ocenit jeho odbornost.
V naší nemocnici má sestra na běžném oddělení např. 25 tisíc základní mzdu
(po mnoha letech). Sestra, která nastoupila na ODN si na personálním
nasmlouvala 38 tisíc. Mzda je několika složková (+ osobní ohodnocení, rizikové příplatky,
tam kde je na ně nárok, případně odměny, pokud nějaké jsou).
Sestry, které tam již pracovaly, mají základ mnohem nižší. Měla by to vědět jen vrchní sestra a daný zaměstnanec.
Hlavně by každému mělo být jedno, kolik bere ten druhý. Pokud není spokojen, může odejít.

Další odpovědi
elkon

Je to otázka dohody se zaměstnavatelem. O výši platu rozhoduje zaměstnavatel. Zřejmě má k tomu důvod. Když se to někomu nelíbí, pomůže buď dohoda, nebo dát výpověď.

Drap

Samozřejmě že může. Jsou to zaměstnavatelovi peníze. Kolega, který se domnívá, že je diskriminován, což neni, může klidně odejít k jiné agentuře, která mu dá lepší podmínky.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

simonka

Nedalo nám to, tak jsme se obrátili na OIP, kde nám odpověděli, že zaměstnavatel si nemůže dělat co chce, že strážný, který provádí obchůzky a zajisťuje ochranu objektů je vždy zařazen ve II. skupině. Vládní nařízení platí i pro soukromé agentury.