Avatar uživatele
Kelt

Může toto vyšší napětí poškodit zařízení?

Našel jsem vyřazenou starou kalkulačku, která měla zdroj 4 baterie 1,5 V typ AA. Byla to účetní kalkulačka, která dokonce tiskla na přiložený papír. Neměl jsem k dispozici nové baterky, ale měl jsem adaptér,který měl stejný konektor, ale byl na 9 V a přitom proud 200 mA byl výstup z adaptéru i požadovaný vstup do kalkulačky. Po zapnutí číslice už nesvítily, tlačítka nereagovala, ale motorek pro posun pásku byl funkční. Po několika startech motorku, přestalo zařízení fungovat , bylo sice vyřazené, ale zajímá mne, zda tomu mohlo uškodit vyšší napětí z adaptéru. Děkuji.

Zajímavá 0 před 1881 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cochee

Souhlasit se dá i s variantou „stáří,“ i s variantou „přepětí.“ Raibek, přepětí tři volty neznamená nic u napětí v zásuvce 230 V, ale přepětí 3 V u napětí 6 V znamená nárůst o 50% ! To znamená, nemá-li spotřebič v sobě stabilizátor anebo přepěťovku, znamená to velmi pravděpodobně jeho smrt.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

Kalkulačku jsi tím zničil. Vůbec nechápu, jak jsi něco takového mohl udělat, pokud to nebyl úmysl a proč ses předem nezeptal.

Upravil/a: Hlada

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Ano.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Ano. Ale mohlo jít rovněž o přepólování, proti němuž některá zařízení nejsou rovněž chráněna a je velice nebezpečné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jáára

Spíš ano. Starý věci radno napájet tak, jak byli navrženy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JájsemRaibek

Můj názor, že to bylo spíše staré. Pokud by to odešlo přepětím, asi by to bylo i cítit.
4×1,5=6V a 9V není zas takové přepětí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Vyšší napětí poškodí lecos! Nejlepší je při práci zůstat uvolněný.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Téměř jistě takové napětí zařízení zničit může. Starší zařízení zpravidla nemívala řízené měniče pro napájení z baterky a mezi 6 a 9V je pro logické obvody opravdu dost velký rozdíl. A pořád je otázkou co přesně to bylo za adaptér (stejnosměrný-střídavý a pokud stejnosměrný zda byl stabilizovaný)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek