Kelt

Může toto vyšší napětí poškodit zařízení?

Našel jsem vyřazenou starou kalkulačku, která měla zdroj 4 baterie 1,5 V typ AA. Byla to účetní kalkulačka, která dokonce tiskla na přiložený papír. Neměl jsem k dispozici nové baterky, ale měl jsem adaptér,který měl stejný konektor, ale byl na 9 V a přitom proud 200 mA byl výstup z adaptéru i požadovaný vstup do kalkulačky. Po zapnutí číslice už nesvítily, tlačítka nereagovala, ale motorek pro posun pásku byl funkční. Po několika startech motorku, přestalo zařízení fungovat , bylo sice vyřazené, ale zajímá mne, zda tomu mohlo uškodit vyšší napětí z adaptéru. Děkuji.

Nejlepší odpověď
cochee

Souhlasit se dá i s variantou „stáří,“ i s variantou „přepětí.“ Raibek, přepětí tři volty neznamená nic u napětí v zásuvce 230 V, ale přepětí 3 V u napětí 6 V znamená nárůst o 50% ! To znamená, nemá-li spotřebič v sobě stabilizátor anebo přepěťovku, znamená to velmi pravděpodobně jeho smrt.

Další odpovědi
Hlada

Kalkulačku jsi tím zničil. Vůbec nechápu, jak jsi něco takového mohl udělat, pokud to nebyl úmysl a proč ses předem nezeptal.

elkon

Ano.

Jiří Bohumil

Ano. Ale mohlo jít rovněž o přepólování, proti němuž některá zařízení nejsou rovněž chráněna a je velice nebezpečné.

jáára

Spíš ano. Starý věci radno napájet tak, jak byli navrženy.

JájsemRaibek

Můj názor, že to bylo spíše staré. Pokud by to odešlo přepětím, asi by to bylo i cítit.
4×1,5=6V a 9V není zas takové přepětí.

zjentek

Vyšší napětí poškodí lecos! Nejlepší je při práci zůstat uvolněný.

Dochy

Téměř jistě takové napětí zařízení zničit může. Starší zařízení zpravidla nemívala řízené měniče pro napájení z baterky a mezi 6 a 9V je pro logické obvody opravdu dost velký rozdíl. A pořád je otázkou co přesně to bylo za adaptér (stejnosměrný-střídavý a pokud stejnosměrný zda byl stabilizovaný)