Avatar uživatele
Matejik

Může o české občanství žadat jenom moje máma, žiju-li v ČR jen s ní?

Když žiju v ČR jen s mámou může mi zažádat o občanství jenom máma? Tátu v rodném listu mám taky.

Zajímavá 0 před 2731 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Bednaricek

Dobrý den, jste plnoletý? Rodiče mohou zahrnout do své žádosti o udělení českého státního občanství i dítě mladší 18 let. Pokud je vám 18 let, tak je osud ve Vašich rukách a musíte žádat sám. Pro udělení státního občanství musíte splňovat určité podmínky. Zásadní otázkou je, zda jste dovršil hranici 18 let. Informace můžete získat na Ministerstvu vnitra České Republiky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Nuk nuk

Hodně záleží na tom, jaké občanství máte teď, a kolik Vám je. Pokud nejste plnoletý, pak samozřejmě musí žádat Váš zákonný zástupce – tedy rodič.

Nakolik musí o změně vašeho občanství rozhodovat i otec, který s Vámi nežije, záleží na dvou okolnostech.
Za 1) má -li Váš otec vůči Vám rodičovská práva. Tedy zda jich nebyl soudem zbaven. V případě, že by byl zbavený rodičovských práv, může matka žádat sama.

Za 2) na zákonech země, jehož občany jste. V některých zemích platí, že o podobných věcech rozhoduje ten rodič, který má dítě v péči, bez ohledu navyjádření toho druhého. Jsou ale země, kde rodič, který o dítě nepečuje, musí tomu druhému dát písemné, často i notářsky ověřené, svolení.

Tyto informace byste (nebo spíše maminka) nejspíš získali na Ministerstvu zahraničí ČR nebo na ambasádě Vaší země původu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek