Matejik

Může o české občanství žadat jenom moje máma, žiju-li v ČR jen s ní?

Když žiju v ČR jen s mámou může mi zažádat o občanství jenom máma? Tátu v rodném listu mám taky.

Odpovědi
Bednaricek

Dobrý den, jste plnoletý? Rodiče mohou zahrnout do své žádosti o udělení českého státního občanství i dítě mladší 18 let. Pokud je vám 18 let, tak je osud ve Vašich rukách a musíte žádat sám. Pro udělení státního občanství musíte splňovat určité podmínky. Zásadní otázkou je, zda jste dovršil hranici 18 let. Informace můžete získat na Ministerstvu vnitra České Republiky.

Nuk nuk

Hodně záleží na tom, jaké občanství máte teď, a kolik Vám je. Pokud nejste plnoletý, pak samozřejmě musí žádat Váš zákonný zástupce – tedy rodič.

Nakolik musí o změně vašeho občanství rozhodovat i otec, který s Vámi nežije, záleží na dvou okolnostech.
Za 1) má -li Váš otec vůči Vám rodičovská práva. Tedy zda jich nebyl soudem zbaven. V případě, že by byl zbavený rodičovských práv, může matka žádat sama.

Za 2) na zákonech země, jehož občany jste. V některých zemích platí, že o podobných věcech rozhoduje ten rodič, který má dítě v péči, bez ohledu navyjádření toho druhého. Jsou ale země, kde rodič, který o dítě nepečuje, musí tomu druhému dát písemné, často i notářsky ověřené, svolení.

Tyto informace byste (nebo spíše maminka) nejspíš získali na Ministerstvu zahraničí ČR nebo na ambasádě Vaší země původu.