Rokio

Může nesvéprávný člověk podat trestní oznámení?

Co když se k člověku zbaveného způsobilosti k právním úkonům opatrovník chová špatně? Nebo dotčená osoba je obětí trestného činu a není žádný svěděk?

Může se takto nesvéprávný bránit?

Nejlepší odpověď
klumprt

Trestní oznámení není právní úkon. To je pouhé předání informace policejnímu orgánu nebo státnímu zástupci. Předávat informace smí kdokoli.
V následném trestním řízení jako poškozený by měl být zastoupený opatrovníkem. Pokud je jeho opatrovník v dané věci podezřelý, je nutné ustanovit tzv. kolizního opatrovníka, který o zájmy poškozeného pečuje.

Další odpovědi
Human

Trestne oznamenie moze podat ktokolvek, ak sa domnieva, ze bol spachany trestny cin. Policia aj statne zastupitelstvo su povinne trestne oznamenie prijat.

Zdroj: http://www.po­licie.cz/clanek/pos­tup-pri-podani-trestniho-oznameni.aspx

ivzez

Trestní oznámení mohou podat pouze existující osoby,
nikoliv osoby neexistující. Protože neexistuje „nesvéprávný
člověk“, nemůže podat trestní oznámení.

Nejsem si úplně jista, jestli osoba s omezením právní způsobilosti
k některým úkonům může podat trestní oznámení, ale řekla bych, že
pokud se oznámení netýká toho, k čemu má omezenu způsobilost,
mělo by to být možné.
(To je hrozná věta. je aspoň trochu srozumitelná?)

V případě „špatného chování“ opatrovníka by nejspíš záleželo na tom,
v čem ta „špatnost“ spočívá. Asi bych doporučila se obrátit na jinou osobu
bez omezení právní způsobilosti a trestní oznámení podat spolu s ní.

Ale jsou to jen mé úvahy, chtělo by to si situaci ověřit.

Kepler

Trestní oznámení podat nemůže, jen jeho soudem určený opatrovník.

Rokio

Kepler: Jakto, že dítě trestní oznámení podat může?

Kepler

Ne, taky nemůže.

klumprt

A to ho vyhodějí? A řeknou mu, ať přijde s maminkou? Co když je to sirotek vychovávaný strejčkem, který ho zneužívá?