ANGET

Jde o závažný, násilný trestný čin?

Osoba trpí nějakou duševní poruchou. Tato osoba to má potvrzené odborníky z oboru psychiatrie. Tato osoba žije celkem spořádaně. Prostě normálně.

Tato osoba používá internet jako každý tzv. „druhý“ občan …

Stane se, že jiná osoba (jiné osoby), z jakéhokoli důvodu, osobu nemocnou začnou tzv. psychicky týrat, např. tím, že ovlivňují počítač nemocného drobnými, nepatrnými zásahy… dělají to však organizovaně a cílevědomě a strategicky tak dlouho až se zdravotní stav nemocného velmi zhorší …

jsou tyto osoby trestně zoodpovědné za své jednání např. dopouštějí se tr. činu „ublížení na zdraví“?

Doplňuji:
Existují více skupin: jsou to třeba studenti psycholigie, zhýčkaní svými rodiči a fetováním …

vyberou si vhodný objetk a udělají pokus … jakousi diplomovou práci …

jedna skupina tvrdí, že onu „vybranou“ osobu tzv. dostanou do blázince, další, že ona osoba spáchá sebevraždu, další, že ona osoba se psychicky zhroutí a spáchá závažný trestný čin a další skupina se rozhodla, že bude tuto osobu chránit aby se tak nestalo …

určí si pravidla této hry a pak hrají … vyberou si záměrně osobu, která je velice až převelice vnímavá tedy osobu, která reaguje na tzv. prkotiny neadekvátně … tedy „normální“ člověk by si s tím tzv. „nelámal“ hlavu a ani by si třeba nevšiml maličkostí jako např. přejmenování názvů složek v počítači, drobné estetické úpravy často navštěvovaných webových stránek, cílené zobrazování „nevhodných“ fotek na často navštěvovaných stránkách tou nemocnou osobou (pouze nemocná osoba vidí tyto fotografie, na stejných stránkách tyto fotografie nejsou umístěny, tedy jiní uživatelé je nevidí …) ale ta „nemocná“ osobě s přecitlivým vnímáním okolí reaguje jinak …

hráči „studenti“ to vše vědí … a hrajou si tuto hru … jakmile uplyne předem stanovená doba je určen vítěz hry (tedy pokud je vyčerpán celý čas určený k této hře pro tuto oběť) .. pokud hra skončí dříve některým z výsledků, který hájí a prosazuje některá ze skupin, stává se vítězen tato skupina (např. oběť spáchá sebevraždu, dopustí se zločinu, skonči v blázinci …)

nepíšu to jako námět pro Besceler nebo scénář k filnu, ale dejme tomu, že je to skutečnost …

jaké tresty hrozí hráčům? ptám se jestli hrozí hráčům trest i v případě, že oběť vydrží a „přečká“ celý časový úsek, který ji tzv. „vyměřili“ hráči

tedy jestli hrozí trest i hráčům, kteří tzv. „chrání“ oběť ?

Nejlepší odpověď
anonym

Jestliže o takovém jednání víš, znam je – podej trestní oznámení (pokud to neuděláš, sám můžeš být stíhán pro spolupachatelství).
;-D
Každopádně to, co píšeš (a ja to píšeš), mne vede k zamyšlení, zda již je net dostupný i na uzavřených odděleních psychiatrických léčeben.
Bohajeho…!

Další odpovědi
Pepa25

Kdo a proč by to dělal? Nenamlouvá si to dotyčný? Nejsou součástí jeho diagnózy sklony k paranoidnímu myšlení?
Pokud k něčemu takovému dochází, pak záleží na míře zásahů.
Doplňuji:
Hodně bujná fantazie. U studentů psychologie jakožto vysokoškoláků očekávám schopnost domyslet následky svým činů.

Quimby

Nepatrné zásahy na počítači znamená co? Jako, že někdo přejmenuje složku, změní domovskou stránku? To bych nenazval psychické týrání.
Pokud je daná osoba nesvéprávná a ti lidé jsou jeho/její opatrovníci, pak by se dalo o něčem mluvit, ale na nějaký silnější podnět.
Pokud je osoba svéprávná, tak netuším proč ty dané lidi nevyhodí nebo se jim jinak nebrání.
Dost by pomohlo nějaké upřesnění té poruchy a celé situace.

huxa

Rozumím, rád bych se na takovýto snímek i podíval 🙂
Nevyznám se moc v zákonících, ovšem musíme rozlišovat občanské práva a trestní zákoník. To, že si někdo hraje takovouto hru může být pro lidi neetické, ovšem nejde to trestat, ovšem v tomto případě by se mohli uplatnit zákony :
Ublížení na zdraví
§ 221

(1) Kdo jinému úmyslně ublíží na zdraví, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(3) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.
§ 237 Útisk
Kdo jiného nutí, zneužívaje jeho tísně nebo závislosti, aby něco konal, opominul nebo trpěl, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců.
§ 231 Omezování osobní svobody
(1) Kdo jinému bez oprávnění brání užívat osobní svobody, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu usnadnit jiný trestný čin.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny.
(4) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví, smrt nebo jiný zvlášť závažný následek.

Pokud přičteme, že osoba byla chorá (měla mít minimálně dohled) a budeme brát, že zemřela, v ČR by těmto studentům hrozilo zhruba 2–15 let dle jejich funkce.

zzzzz

Paranoidní schizofrenie je ta diagnóza?
Existuje soudní rozhodnutí o omezení nebo zbavení způsobilosti? Asi ne, že.
O trestní odpovědnosti rozhodne trestní soud.