EKSOT123

Může mylný název „promořování“ způsobit katastrofu?

Na jedné straně se v ČR pracuje na zahájení velkovýroby nanovláknové textilie na roušky, a je reálné, že by to v brzké době pokrylo tuzemskou potřebu i pro občany. Na druhé straně se odborníci s vážnou tváří zabývají koncepcí promořování, jako jakýmsi závazným a žádaným cílem. Tady
https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/promorit-nebo-nepromorit-odpovidat-bude-imunolozka-blanka-rihova-98711
se dokonce píše, že cílem je promořit 70 % populace a že v červnu bychom už mohli roušky odložit.
Trochu matematiky: Do června zbývají 2 měsíce. Kdybychom počítali k dnešku s 20 000 naka­ženými, a těch 70% je 7 000 000, tak to znamená zbývajících 6 980 000 lidí nakazit během 60 dnů. To znamená úkol nakazit 116 333 lidí denně. Při takovém tempu a nedostatku kapacit zdravotnictví samozřejmě nemůžem počítat s úmrtností 1 %, ale 5 – 10 %. Tzn. s denní úmrtností 6 000 až 11 000 lidí.
Pokud bychom chtěli nakazit pouze 500 lidí denně, tak to promořování 70 % populace vychází na 13960 dnů, tj 38 roků.
Že by se podařilo ochránit seniory před nákazou, nemůže být reálné. Může mi někdo vysvětlit, o čem to vlastně paní docentka a další odborníci mluví???

Shodneme se asi na tom, že hospodářství musí fungovat, musí se otevřít obchody atd. Ale lidi by měli dostat kvalitní roušky. Problematické asi bude pohostinství a možná některé další obory. Školství snad tolik nehoří a najdou se nějaké kompromisy, než budou vakcíny nebo léky. Ale proč se tedy mluví o řízeném promořování? Jde možná jen o slovíčkaření…, ale spíš bych řekl, že to hloupé slovíčko může ovlivnit řadu rozhodnutí a mít hodně špatné dopady.

Doplnění: Zde je ten odkaz, je to pouze 3/4 milionu denně.
https://tn.no­va.cz/clanek/ko­necne-si-vyrobite-rousku-ktera-chrani-i-pred-viry-vymysleli-ji-cesi.html
Jinak ty odpovědi je místní klasika. Nikdo si otázku pořádně nepřečte,… Opakuji, že je zde rozpor mezi 2 koncepcemi. V zásadě jde možná o slovíčkaření – nikdo nechce populaci záměrně promořovat, ale tak jak se k tomu odbornice v horním odkazu, nebo i naše vedení staví, může vyvolat
a)jednak nesprávná rozhodnutí našeho vedení
b)omezit aktivní přístup našeho vedení k podpoře výroby účinných roušek a dalších opatření
c) neblaze ovlivnit každodenní rozhodování běžných občanů, ve smyslu ochladnutí přístupu občanů k mírnění šíření viru.

Nejlepší odpověď
Edison

Ono by to chtělo přestat číst bulvár… Nanovláknová rouška, nebo vložka do látkové vydrží cca den. Při počtu obyvatel 10 mil by to znamenalo vyrobit cca 10 mil kusl denně. To NIKDO u ná nemůže zvládnout. Cílem není promořit nikoho. Odhady promoření přirozenou cestou jsou 70%. Otázkou je, jak rychle se to stane, jak moc to uřídíme. Pokud tyto opravy předpokladů vezmeš v potaz, zahodíš jakoukoli matematiku. Pak si neuvědomuješ, kolik procent lidí potřebuje léčbu, kolik procent potřebuje hospitalizaci a kolik procent potřebuje intenzivní péči. Tohle všechno ve tvých výpočtech chybí. Navíc vůbec netušíš, kolik lidí je skutečně nakažených, jediná televantní čísla jsou ta, která říkají kolik lidí je pozitivně testovaných. Nakažených může být řádově víc. Jak vidíš, nakonec čteš bulvár a o problematice nevíš ani to, o čem se píše… To může být tím čtením bulváru.

Další odpovědi
Alesh

Nemůžu si pomoct, ale jiná šance, než to nechat projít tou populací nebude. Vymýtit ten virus nelze, už se rozlezl po celém světě a i kdybychom ho v ČR zcela eliminovali, tak jinde na světě se tak jistě nestane. A pak bychom tedy museli mít navždy zavřené hranice (obousměrně) nebo by se velmi snadno mohlo stát, že kdykoli by se celá „sranda“ mohla opakovat, poté co zas někdo přijede někde ze světa. Navíc nepochybně hrozí to, že virus (podobně jako u chřipky) bude mutovat a další kolo bude o to drsnější. Já bych si to radši prodělal teď, než pak bojovat s nějakým zmutovaným ksindlem.
No, bude to ještě pr*el, co se bude všechno dít, hlavně jsem zvědavej, kolik lidí bude mít na svědomí následná ekonomická krize, ale holt bezbřehá humanita má asi přednost.

mosoj

Tak od začátku muselo být všem odborníkům jasné, že jiná obrana než získat protilátky není!!
To, že každý kecá co se mu zrovna hodí, není v dnešní době nic nového.
Protilátky získáš ( IGg, Igm, IGa atd.) tím, že proděláš onemocnění, nebo očkováním. Vakcina ale stále není vyvinutá. Takže zbývá jenom to onemocnění
prodělat. Onemocnět nemusí všichni. Jakmile ten slavný koeficient nákazy klesne na jedna nebo lépe pod jedna. Nemoc se přestane šířit. To ale neznamená, že se již nedá onemocnět, ale nákaza je v takové míře jako u ostatních infekčních onemocnění. Veškerá opatření proti snížení nákazy byla dělána jen a jen proto, aby se nezahltil náš nemocniční systém, zejména aby stačily dýchací ventilátory pro potřebné, což se myslím podařilo a je to velmi humání, na rozdíl od některých států, které vážně nemocné rovnou odepsaly.Vyhráno ale ještě není, dokud se opravdu nezajistí ta promořenost.

Co se týká roušek, ihned jak to začalo, jsem si koupil 100 m netkané textilie za cca 250 Kč. na roušku používám 6 vrstev ( látka je velmi tenká, lehká a dobře prodyšná). Vhodným složením kusu látky nemusím nic šít a roušku po použití zahazuji. Stahuji si pouze gumičky, které vydesinfikuji ozónem a ještě potřu líhem. Kupované roušky strčím po použití na 30 min do ozónu a nechám dva dny stát. Používám opakovaně. Vyvíječ ozónu mám na desinfekci klimatizace v autě. Pokud by byla dostupná vakcína nechám se proočkovat.

Mimochodem, minulý rok jsem si nechal poslat z Číny gumovou polomasku s ventily, která se dá velmi dobře desinfikovat otřením líhem a opět ozónem. Filtr je ve formě látky a je výměnný. Pokud si tam dám látku splňující FFP 3, mám nejvyšší ochranu za pár šupů. Ještě jsem ji ale nepoužil.

A ještě něco. Půl života zápasím s plísní nehtů na noze (onychomykóza). Desinfekce ozónem mně vnukla myšlenku zkusit to na ty nehty na noze. Nohu jsem strčil do PE pytle, strčil do něho hadičku od vyvíječe ozónu a nad kotníkem utěsnil. Nechal jsem nohu 5 minut v ozónu. Nyní po 14 dnech to vypadá že je s plísní amen !!!! Hledal jsem na netu a narazil jsem na firmu, která to za nekřesťanské peníze dělá podobně.

paul1

Trošku mi to všechno okolo koronaviru připomíná film Bílá nemoc

elkon

Žádný název ještě katastrofu nezpůsobil. Právě, že jde o slovíčkaření, tak nemá smysl se tím jakkoli zabývat. Ale někoho to zdá se baví. Jsou zajímavější věci pro zábavu.

Edison

Tím dodatkem s odkazem na bulvární TV NOHA jsi to fak dodělal. Teď už to zavání velmi brutálním HOAXEM.

EKSOT123

Alesh, kdyby se to podařilo udržet okolo 1000 nakažených denně i ke konci roku, tak to by bylo na konci roku jen velmi nepatrná část, do 3 % obyvatel. A později je pravděpodobné, že budou vakcíny. Takže kdyby se stát zaměřil na výrobu těch roušek, desinfekcí apod, tak je jiná cesta, než to nechat projít populací. Samozřejmě obchody otevřít, ale byly by dobré ty kvalitní roušky.

Edison

Pořád to máš poněkud převrácený: Nejde o to nechat něco procházet populací, ale počítat s tím, že to v nějaké míře populací projde. Zaměňuješ příčinu a následek.

A mimochodem… stát, stát, stát… Co všechno chceš, aby stát za tebe ještě dělal? Aby Tě krmil, vodil za ručičku, utíral ti zadek? Co takhle udělat taky něco aktivně sám?

Alesh

Tak vakcína jen vytvoří protilátky, což je potřeba udělat jen u slabších jedinců. Pak platí to, že to tou populací projde, stejně jako třeba chřipka.
Rouška chrání okolí, ne tebe… teda pokud by neměla nějakou speciální konstrukci a materiály. Ale jak jsem již psal, radši bych to prodělal teď a pak byl v pohodě, než sledovat ten prů*er, co se na nás řítí. Kua, z toho mám strach!

mosoj

Alesh kecáš. Vždy je to o těch protilátkách. Co ti brání se nechat nakazit? Díky naší vládě na tebe ventilátor zbyde.
Ekonomicky to bude stejné na celém světě. Jenom jsou státy ekonomicky slabé a silné. Holt se uskrovníš. ono tě neubyde.

Alesh

Klidně bych se nakazil, nemám z toho strach, ale že bych jel někam do nemocnice a tam je šel prosit, ať mě pustěj k nemocnejm, to asi ne, že? 🙂
Ventilátor mám akorát u PC, ten mi stačí, jinej nepotřebuju. 🙂
Což o to, já se klidně uskromním, ale co budou dělat ti, co už nemají z čeho se uskromňovat, když jejich obor třeba totálně vykrvácí.

Edison

Proč by vakcíma měla být jen pro slabší??? To je ale nesmysl… A být tebou, tak bych nevyvolával paniku. Na základě čeho si myslíš, že se na nás řítí nějaký průšvih? Kapku to sleduju a nic pro to nesvědčí.

Alesh

Ty se necháváš očkovat proti chřipce? Já teda určitě ne, nejsem padlej na hlavu. Očkování proti ní se doporučuje jen rizikovým skupinám.
Pokud jde o paniku, tak tu já určitě nešířím, stačí si jen přečíst, jaké jsou odhady deficitu HDP. A tomu, kdo to kapku sleduje a malinko si dává věci do souvislostí, což jsem si myslel, že je i tvůj případ, by mělo být jasno. 😉

Edison

Zatím ne, ale ne z odporu. Doporučuji shlédnout doku seroš na netflixu „Světová pandemie“. Možná pochopíš. Je to film z loňska, kdy o nějakym SARS-CoV-2 neměl nikdo ani potuchy. A že se doporučuje jen rizikovým skupinám? Nějaký zdroj na tenhle blábol?? Já si právě ty věci do souvislostí dávám. A možná širších, než ty, ale určitě širších, než kdejaký politik, natož novinář.

Alesh

Máš recht, farmaceutická lobby ho doporučuje všem, rozumnější doktoři jen rizikovým skupinám.

mosoj

No první zastavila výrobu Škoda auto. Komu myslíš že patří? No vrátíme se o třicet let zpět. No a co? Ani ty nemáš vyhráno.

Alesh

Jen to ne!!! … I když některým by se to jistě líbilo.

EKSOT123

Edison, jednak nejde o roušky, ale o textili ve formě rolí. Něco jako kuchyňské utěrky. Když se vyrobí dostatek toaleťáku nebo utěrek,… Tam psali, jestli si dobře pamatuji, pouze o textilli na 1 mil ks denně, ale tak by se to mohlo vyrábět na více strojích. Navíc v nejhorším případě tu roušku můžeš nechat vyschnout a za 3 dny použít znovu. Další věc je že to je rozhovor s odbornicí, proč bulvár. Potom by mělo bulvární názory celé naše vedení, V dalších bodech s tebou souhlasím, nevím, proč si myslíš, že si něco neuvědomuji, nebo něco nevím.

Edison

Protože seznam je bulvár. Na více strojích… Kolik jich mají? Já to sledoval od začátku a tahle čísla tam teda nezazněla. Opakovaný použití nanovláknových filtrů… to je zajímavý, že o tom nikdy nikdo nemluvil. Proč asi. Ono to NEJDE. Vyprat se to nedá, UV sterilizovat se to nedá, autokávem se to nedá.. On je to totiž v zásadě plast. V tý podobě, jak se z toho dělaj filtry takovej spolehlivější papírovej filtr. Zachycenýho materiálu, ať už jakýhokoli, se z toho prakticky nezbavíš. Takže žádný za tři dny znova… To je pěknej blábol. Co má vedení společnýho s bulvárem? Snad jen to, že bulvár napíše a překroutí cokoli, jen aby měl čtenost. Včetně vedení. A že s odbornicí.. Odborníků jsou mraky. Jde o to, který odborníky si kdo vybere. A já teda spíš věřím odborníkům, který si vybrala vláda, než odborníkům, který si vybíraj bulvární novináři. A to si o vládě vedený Burešem iluze fak nedělám. Mno… ale když tomu tak rozumíš, měl bys jít do vlády, do krizovýho štábu, do epidemiologický komise, nebo jak tomu říkaj a všem jim to vysvětlit.