Avatar uživatele
Pokročilý

Může mě zaměstnavatel nařídit 2 půlhodinové přestávky v pracovním režimu 8 hodin?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

NEMŮŽE.

Ze zákona (§ 88 zákoníku práce) je sice zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách (...) přestávku (...)v trvání nejméně 30 minut.

Ale přestávky nemohou být poskytovány (nařizovány) dle libovůle zaměstnavatele např. každou hodinu..., museli byste se na tomto režimu se zaměstnavatelem písemně dohodnout (viz ustanovení § 4b, odstavec 2 ZP)


Doplňuji:
To Drap, Mapel:
Pokud jsou na straně zaměstnavatele provozní důvody, které opravňují ´nařizování´ či poskytování přestávek jinak než v obvyklém čase oběda..., potom se ale na tomto musí obě strany předem dohodnout, nejlépe už v pracovní smlouvě. Pokud by tomu takto nebylo, tak by TEORETICKY zaměstnavatel mohl zaměstnance posílat na přestávky třeba i pětkrát za den, což je zjevně nepřiměřené...

To Ocko:
nemáte pravdu :-)

Zaměstnavatel nemá právo poskytovat neomezené množství přestávek, což jinými slovy tvrdíte. Zaměstnavatel má povinnost poskytnout přestávku nejdéle po 6ti hodinách..., ale pokud by chtěl poskytovat, resp. nařizovat z různých provozních důvodů větší počet přestávek, tak to sice může, ale musí "to" být buď zakotveno v pracovní smlouvě nebo po jíné písemné dohodě zaměstnavatele a zaměstnance. Pokud by tento princip neplatil, tak by se klidně mohlo stát, že zaměstnavatel bude zaměstnanci jeden týden nařizovat přestávky každou lichou hodinu, druhý týden každou sudou, třetí týden zase jinak apod. To nejde :-)

Zdroj: http://www.fulsoft.cz/33/262-2 006-sb-zneni-ucinne-od-1-1-201 2-zakon-zakonik-prace-uniqueid OhwOuzC33qe_hFd_-jrpTl4cdX9Ek5 l8trfB9QhD2JsCD-vMUnwPlw/?uri_ view_type=4

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Je třeba si uvědomit v tomto zákoně význam slova NEJMÉNĚ. Nejméně půl hodiny může tedy klidně činit celou hodinu. Podle §88/2 může být přestávka rozdělena. Pokud to mají být dvě přestávky, tak potom má zaměstnavatel zákonné právo nařídit 2 půlhodinové přestávky s tím, že je nesmí stanovit na začátek a konec pracovní doby. Pravdu má Drap.
Doplňuji:
Ad Standa, bohužel, zákon je jasný. Ten nejde obejít a je směrodatný pro všechny. Přečtěte si jeho znění ještě jednou.


Avatar uživatele
Bronzový

MŮŽE

Je tam psáno nejdéle po 6 hodinách. Tím pádem po 3 hodinách není problém. Záleží na konkrétní práci, zda charakter práce vyžaduje zvláštní bezpečnostní opatření, což je v některých profesech normální.


Avatar uživatele
Zlatý

Může. Neni v tom žádný problém.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2231
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 997
Zlatý mosoj 685
Zlatý led 546
Zlatý gecco 534
Zlatý zzzzz 450
Zlatý marci1 440
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý JájsemRaibek 419

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.