FreddieR

Může mě bodnout včela/vosa, když jsem nehybný, ale sedí na mně?

Včel a vos se bojím a vždycky mě zajímalo, jestli by mě bodly, pokud bych byl naprosto nehybný, ale seděly by na mně. Ne kontinuálně, ale však víte. Občas si na Vás sednou, pokud máte žluté oblečení, a dokonce si jedna včela sedla na mé brýle. Mám být nehybný a nic se mi nestane, nebo je tu určitá meze, kdy raději vzít nohy na ramena?

Nejlepší odpověď
Dochy

Standardně nebodnou, dokud je něčím nevyprovokuješ. Vosa typicky může odehnání rukou pochopit jako útok na sebe. V poslední době na mně pár vos a včel přistálo a zas jsme se bez potíží rozloučili…

Ale nějaké malé riziko tu bude vždy, do hlavy jim nevidíme.

Další odpovědi
Drap

Ano, může, ale pravděpodobnost je velmi malá. Včely i vosy bodnou jedině v případě, že se cítí ohrožené.

Petr87

Bodnout ne, ale několikrát se mi stalo že mě kousla kusadly.

Petr1491

Jenom pro zajímavost doplním, že nejbolestivější je bodanec od sršně, ovšem nikoliv nejtoxištější (nejnebezpečnější). Ten je paradoxně od včely, která má v žihadle nejvíce jedu.

orestez

Většinou raději vzít ramena na nohy.

Usoman

Pokud to na tobě uvidí symbol České pirátské strany nebo SZ, tak bych se tomu nedivil, kdyby tě ten hmyz píchl. :D