jenbo

Může likvidátor pojišťovny při „lehce“ nabouraném a odřeném autě stanovit škodu jako „totálku“.

Tchán odřel ( lehce promáčkl )pravý bok auta,blatníky a dveře. Jedná se o Felicii rok výroby 1996. Uplatňoval havarijní pojistku, kterou celou dobu co vlastní auto platí ( 5000,–Kč ročně ). Výše škody by se v případě opravy pohybovala okolo 20.000,–Kč. Likvidátor ovšem stanovil havárii jako totální odpis auta s tím, že tchán ve výsledku obdrží 11.000,–Kč. Je mi jasné, že je toto v tomto případě pro pojišťovnu výhodnější, ale určitě by takto nejednala např. u nového auta.Může se poškozený proti rozhodnutí likvidátora nějak ohradit?

Nejlepší odpověď
venkovan

Pokud není spokojen, měl by zajet k soudnímu znalci. Ale proč po celou dobu platil stejnou výši havariiního pojištění, když pojištona stejně platí cenu časovou? Od pěti let stáří auta (některé od tří) už nikdy nezaplatí cenu nového dílu. Takže je dobré havariiní pojištění upravovat podle časové ceny auta.

Další odpovědi
miladaB

Totální škoda se stanovuje když cena opravy přesáhne cenu auta. V tomto případě cena opravy 20 000Kč je zřejmě vyšší než cena Felicie rok 1996. Likvidátor poté od ceny Felicie rok 1996 ještě odečte všechny položky, které usoudí, že by šlo z Vašeho auta na trhu prodat (např na náhradní díly do bazaru). Proto je výsledná cena tak malá. U nového auta opět likvidátor porovná zda cena opravy nepřesahuje cenu auta. Pokud cena opravy přesahuje cenu auta, jedná se o totální škodu.