Rokio

Může firma nabízet tzv. „antibenefity“?

Mám tím na mysli, že podnik nabídne uchazeči o zaměstnání horší podmínky než jsou stanovené zákonem. Tím myslím, že například proplatí jen polovinu přesčasů (ze zákona má proplatit všechny), nedovoluje povinnou půlhodinovou pauzu po šesti hodinách či já zkrátí na dvacet minut či nabídne jiné pracovní podmínky, kteté jsou horší než ty vyplývající ze zákona.

Odpovědi
Drap

Antibenefity nabízet nemůže. Takovýmto jednáním porušuje zákon.

BratrCukr

Nedovolit pauzu po šesti hodinách nemůže, avšak podle odstavce 2 § 88 zákona č. 262/2006 Sb. může půlhodinovou pauzu na jídlo a oddech rozdělit, ovšem jedna část musí být v trvání alespoň 15 minut.

Ani přesčasy nemusí dle zákona zaměstnavatel vždy proplácet, a to například v případě, kdy je ve smlouvě namísto proplácení přesčasů s příplatkem sjednáno náhradní volno. To musí zaměstnavatel umožnit čerpat nejpozději do tří měsíců od odpracovaného přesčasu, není-li domluveno jinak. Po této době je povinen přesčas proplatit i s příplatkem v minimální výši 25 %. Další výjimkou je případ, kdy je mzda určena již s přihlédnutím k případné práci přesčas. V takovém případě však musí být ve smlouvě určen rozsah práce přesčas, k níž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto. A ještě existuje jedna výjimka, a to je práce přesčas, která nebyla schválena nadřízeným. Budeš-li tedy pracovat přesčas bez vědomí a souhlasu nadřízeného, nemáš za tuto práci nárok na žádnou odměnu. (§ 114 téhož zákona)

Takže abych to shrnul. Ne, podnik nemůže uchazeči nabídnout podmínky horší než stanovené zákonem. (K čemu bychom pak ten zákon měli, že?) Tebou popisované situace však mohou za jistých okolností zcela legálně nastat.