Marty Koller

Může člověk který není scénárista napsat film?

Nebo by bylo lepší když ten člověk zajde za scénáristou a poprosí ho o film.

Nejlepší odpověď
dubraro

Může a není to výjimečné. Nějaký člověk napíše příběh, který má být zfilmován. Ten pak dostane do ruky scénárista a rozepíše jej pro potřeby natáčení.

Další odpovědi
led

Napísať filmový scénar nie je ako napísať list priateľke, alebo poviedku. Pôvodný filmový scenár je akási základná „biblia“ filmu, rozpísaná podľa často zjednodušených videní scenáristu.
Ukážka
„stará cesta, v pozadí vysoké hory, dážď, duje silný vietor, žena módne oblečená sa zimomrivo trasie a čaká, až niekto zastaví…“ Potom príde režisér a upraví podľa svojich predstáv
„Leto, záber xx1 celok, dážď, kamera sa pomaly približuje na polodetail, mladej žene v dotrhaných šatách na lesnej ceste,
záber xx2, blesk, detail očí, s hrôzou v očiach pozerá…“ (a scenárista zaroní krokodílie slzy)

Okrem takého detailu ako je samotný dej filmu, scenár obsahuje obsahuje aj rôzne herecké-výtvarné-technické detaily, postupnosť zápisov deja nie je rovnaký, ako vidí divák, ale je rozdelený na časti „klipy“ ktoré sa nakrúcajú samostatne aj to tá istá scéna je snímaná viackrát, všetky sú označené číslom záberu „klapky“ aby ich neskôr „strihač“ mohol podľa svojho a režijného scenáru pospájať podľa režisérom vybraných čísiel záberov (tieto čísla musia byť identické v oboch scenároch).

Myslím, že laik scenárista by sa veľmi divil nespoznajúc svoje dielo. Preto, ak silou mocou chcete mať nakrútený film podľa svojich vidín, spojte sa s profesionálnym scenáristom. Možno svoj príbeh, aspoň niektorú jeho časť, spoznáte pri konečnom premietaní 🙂.

Dodatok:
dubraro opisuje variant podotázky …isť za scenáristom…:
autor napíše príbeh, buď ako samostatnú knihu, alebo priamo pre účely sfilmovania ako námet, predlohu pre film a to následne scenárista rozpíše. Aký je rozdiel v medzi samostatnou knihou a predlohou (náčrtom scenára) a následne filmom? Vo filme je použitá ako nosný námet časť deja z knihy (v zmysle nepodstatné vyhoďte, musíte sa zmestiť do času a peňazí!) a upravený pohľadom scenáristu, neskôr preškrtaný a pozmenený autorským zámerom režiséra.

aliendrone

Můj názor je, že NIKOLIV. Napsat lze scénář k filmu, ale film samotný se „natáčí“ (termín je z doby, kde se používal filmový pás, jehož cívky se při jeho posunu v kameře točily a používá se ze zvyku dodnes, jakkoliv by byl lepší termín např. „nasnímá“). :)

Někdo by mohl říci, že film lze ještě tak namalovat (kreslené filmy), nicméně k rozhýbání statických animací je právě to „natáčení“ klíčové. Takže znovu opakuji – NE, NELZE. ;) :D :D

Drap

Klidně může, i dva.

akaš

Může. Otázkou je, jestli ho někdo natočí. :)