Jiří Bohumil

Může být pravda, že je možné pomocí soli zničit koronavirus na roušce?

Omlouvám se neznámému „nahlašovateli“ za nekonkrétně položenou otázku v titulku a tedy tuto upřesňuji.
A dále tedy dotaz a jeho obsah.

Dostal jsem na mejlu tuto zajímavou informaci:
Jak zabránit kontaminaci rukou z roušky? Prosolte si ji. Pokud máte slanou roušku, a vir se na ní zachytí, sůl vykoná svou práci a okamžitě virus zahubí, respektive on se zahubí sám. Funguje to i obráceně, pokud pochází virus z Vašeho dechu. Chráníte tak účinně okolí i sebe. Jak sůl zabíjí virus?
Může za to biologický proces, tzv. osmóza. Při osmóze se jakákoliv sladkovodní buňka, která se dostane do slaného prostředí, snaží svojí vlastní vodou toto okolí rozředit a tím se vysuší. Nejlépe je to vidět na trávě, kterou pomočil pes. Tráva se snaží rozředit slanou moč svojí vlastní vláhou a vysuší se tak, že úplně uschne. Úplně stejně se chová vir, bakterie, plíseň, prostě jakákoliv buňka, která běžně nežije ve slaném prostředí a není na něj zvyklá (např. mořští živočichové).
Funguje tak i lidské tělo a jeho pokožka, čehož využívám při uzdravování atopického ekzému u miminek i seniorů, ale to už zase téma pro jiný článek.

Nejlepší odpověď
led

Hovorí sa, že „topiaci sa aj slamky chytá“
Aj v prípade v súčasnej pandémii koronavírusu covid19, pre mnohých sú aj takéto „slamky“ akousi psychickou pomocou. Ale či nahradia brvno v ruke topiaceho, alebo ostanú len tou slamkou, ukáže čas.
Jedno je iste, ak sa hrozbe nepostavíme, ale ostaneme pasívni, či odmietaví akejkoľvek „slamky“ závisí len od každého z nás.
Zjavne túto súčasnú hrozbu nebudeme môcť plne odstrániť, ale musíme sa naučiť s ňou bojovať, znížiť jej možnú hrozbu a žiť, tak ako aj pri predchádzajúcich pandémiách, moroch a podobne robili naši predkovia.
Je dôležité nevzdávať sa a nepadať na kolená.
No passaran, Covid19! (neprejdeš, covid19!)

Další odpovědi
paul1

Nemám znalosti o tomto způsobu, ale zajímalo by mne co se stane, když roušku postříkám desinfekcí.

Hlada

Věřím tomu, nevidím v tom ale žádný praktický účel.
Dýchat se dá jen mezerami ve filtru. Kdyby se ucpaly solí nebo vodou, byl by k nepotřebě. Vir je tak malý, že suchý z vnějšku rouškou projde. Proč by se měl chytat soli? Naopak z nositele je v kapénce, která rouškou neprojde.

nyjono

Tato teorie mi přijde silně nepravděpodobná.

Dochy

Je to blbost. V článku se správně píše „Při osmóze se jakákoliv sladkovodní buňka, která se dostane do slaného prostředí, snaží svojí vlastní vodou toto okolí rozředit a tím se vysuší“ Jenže vir není buňka, nemá buněčnou membránu, která by nějak regulovala množství vody. Viru je voda vcelku fuk, pokud nemá vliv na jeho molekulární strukturu – a to asi nemá vzhledem k tomu že dokáže přežít na suchém povrchu i v mokrých kapánkách.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

Skúste použiť UV-C svetlo, pre mnohých známe ako to modré svetlo v horskom slnku. Optimálne je vyprať, vyvariť rúšku a potom vyžehliť. Ak nemáte čas, priestor, sú k dostaniu aj prenosné batériové žiariče UV-C. V prípade klasického horského slnka, nezabudnite na okuliare s UV 400.
Pozor nie žiariče UV-A,UV-B tie nie sú účinné k dezinfekcii.

Jiří Bohumil

Hlada – nejde o to, aby byly mezírky v textilu solí doslova ucpané, ale pokud o ten slaný textil ten virus „štrejchne“, třeba by to mohlo mít vliv (tedy pokud ta sůl má tu schopnost). Jinak vydechované kapénky s virem, ty by se do toho rovněž měly celkem zachytit a ten virus „osolit“. Mě by hlavně zajímalo, zda je ta teorie o zahubení viru solí reálná.
Ono někdy se hledají složitá řešení a nakonec se dojde na to, že řešení je v podstatě možné velmi jednoduše.
V tomto případě jde třeba i o ten aspyrin, kdy se snad nyní přišlo na to, že vzhledem ke vzniku embolů – sraženin, vlivem koronaviru, je jeho užívání v době nemoci, dobrou prevencí proti tomuto jeho nebezpečí, které vyvolává velmi často ta úmrtí. To obdobné o tom léku isoprinosine.
Ono nejde o to, že bychom se měli nějak bát, ale spíše mít relevantní informace, jek a čím se bránit a v případě že už nás „čapne“, tak čím se co nejdříve léčit a omezit nutnost hospitalizace. Zkrátka, jako opravdu u běžné chřipky.

led

paul1, rúška dezinfikovaná striekaním len na povrchu bude dezinfikované len čiastočne. V prípade núdze je aj takáto čiastočná dezinfekcia osožná.